Samarbeids- partnere:





|
OSLOHAGLBYGE: - Lokal ettermiddagsbyge med hagl onsdag; godt tilskudd til augustnedbøren
DK-Bredsten, 01.08.13: En rimelig kraftig og lokal ettermiddagsbyge tømte seg over hovedstaden onsdag ettermiddag. Vær og vind har fått e-poster med flotte bilder av "hvite" hagl-haver som viser at det lokalt kom mye mer enn på Blindern den verste timen
Onsdag ettermiddag mellom to og fire haglet det kraftig over hovedstaden. Fra eKlima har Vær og vind hentet opp et par timevise nedbørmålinger etter at haglkornene ble omgjort til smeltevann. "Hjemme hos" Meteorologisk institutt på Blindern kom det 4,2 mm nedbør i timen mellom kl. 14.00 og 15.00. Dette alene utgjorde 4,7 prosent av august-normalen!
- Over i august, den 31. juli Ja, du leste riktig! All nedbør som bøttet eller haglet ned over det ganske land etter kl. 08.00 onsdag morgen, blir automatisk ført på august måned ettersom de offisielle nedbørmålingene går fra morgen-til-morgen kl. 08.00 - 08.00 og avsluttes på månedens siste dag. Normalt skal det komme 89 mm nedbør på Blindern i august. I løpet av de to timene mellom to og fire på ettermiddagen i går ble det 7,4 mm på Blindern, som svarer til 8,3 prosent av august-normalen.
- Mellom to og tre Dette er noen få timesnedbørsummer fra ulike deler av hovedstaden som ble logget ut mellom kl. 14.00 og 15.00:
¤ 6,6 mm Oslo-Lilleaker ¤ 5,2 mm Oslo-Bygdøy ¤ 4,2 mm Oslo-Blindern (+3,2 mm neste time) ¤ 2,5 mm Oslo-Hausmannsgt ¤ 2,4 mm Oslo-Hovin ¤ 1,8 mm Oslo-Besserud ¤ 1,7 mm Oslo-Disen. Haglbygen sørget for å sende temperaturene ned med hele fem grader i løpet av en time flere steder i byen, bl.a. på Tryvannshøyden der vi dessverre ikke får logget ut nedbøren hver time. De timevise målingene fra Oslo-Haugenstua viser at det der bare kom 0,3 mm i den mest hektiske time. Det var mellom 16.00 oig 17.00.
- Et typisk sommerfenomen, spør du oss. Men her nede i det sydjyske har det kommet langt mer i heftige ettermiddagsbyger, slik vi tirsdag ettermiddag opplevde langs E 45 mellom Randers og Aarhus på vei sørover gjennom Jylland. Derfra har vi ikke fått tak i noen verdier. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|