Samarbeids- partnere:





|
UKEVÆRET 31: - Ny uke med høysommervarme, men ikke tropevarme. Saltdal var 0,6 grader unna
Mandal-Eigebrekk, 04.08.13: En ny uke med høysommervarme er skrevet ut av tiden. Men ikke bare i sør har det kommet mye nedbør på kort tid eller har hatt føling med tropisk tordenvær. Mye nedbør har også kommet nord i landet. Første tropenatt var 29/7.
De tre første og de to siste dagene i denne uken har det vært aller varmest i landet i nord, nærmere bestemt i Troms og Nordland. De to "midterste" dagene denne uken fordelte landsmaks'en seg på det sentrale østlandsområdet og indre Rogaland. Aller varmest var det i Saltdal i Nordland da erstatteren til Nord-Norges varmeste og tørreste sted - Saltdal hjemme hos Jan Borkamo - nådde 29,4 grader i går, på lørdag. Hvis saltdalsmålingene hadde fortsatt i regi av Borkamo på hans gård i kommunen, hadde det garantert vært over 30 grader der!
- I over to tusen meter Bortsett fra på fredag var det Fanaråken i nøyaktig 2062 meters høyde som sto for de ulike dagenes minimumstemperaturer. Bortsett fra på den aller første august-dagen var det for øvrig frostfritt i dette høydenivået i de sør-norske fjelltrakter. - Fredag var det like kjølig i Folldal som oppe på Fanaråken, nemlig 3,3 plussgrader.
- Tropenatt Etter Vær og vinds søk i eKlima-databasen, ser det ut til at bare Olsokdagen (mandag 29.7.) som kunne glede seg over å ha opplevd sommerhalvårets første og hittil eneste tropenatt. Værnes (Trondheim Lufthavn) og Stjørdal-Kvithamar ble de to eneste når korrekte data på eKlima er hentet opp, henholdsvis 21,8 og 20,5 grader i nattens minimumstemperatur mellom åtte på kvelden den 28. og åtte på morgenen Olsokdagen. I skrivende stund har ikke Vær og vind fått kjørt gjennom de øvrige dagene i denne uken med tanke på å få en komplett oversikt over fenomenet tropenatt.
- Lokalt ekstrem nedbør Etter den tørreste juli-måneden på Sørlandet enten siden 1994 eller 1984 har det kommet mye nedbør spesielt i Vest-Agder, mens særlig i Sør-Rogaland da juli gikk over i august. I løpet av de 12 timene på dagtid lørdag (i går) kom det ikke mindre enn 55,9 mm nedbør på Særheim i Klepp på Jæren. Vær og vinds nærmere analyse av denne 12-timersnedbøren viser at hele 36,7 mm av dette bøttet ned i løpet av den ene timen mellom kl. 09.00 og 10.00 sommertid. Det utgjør 29,4 prosent av det normale som skal komme i løpet av 744 august-timer og ikke bare en enkelt formiddagstime på en lørdag! Andre større 12-timers nedbørsummer denne uken omfatter bl.a.
¤ 50,1 mm Hitra-Sandstad II på dagtid onsdag den 31. ¤ 45,0 mm Byglandsfjord-Neset natt til lørdag den 3. ¤ 39,6 mm Obrestad Fyr på Jæren på dagtid lørdag den 3. ¤ 36,3 mm Værnes (Trondheim Lufthavn) på dagtid onsdag den 31. ¤ 34,8 mm Valle i Setesdal natt til lørdag den 3. ¤ 31,3 mm Ørland-Flystasjonen på fagtid onsdag den 31. ¤ 29,6 mm Konnerud ved Drammen (ingen normal ennå).
EKSTREMTEMPERATURENE
Døgnets maksimum Mandag 29.7.: 28,1 grader Skibotn V i Nord-Troms Tirsdag 30.7.: 26,3 grader Setså Jernbanestasjon i Saltdal Onsdag 31.7.: 26,8 grader Stakkevollan i Tromsø Torsdag 1.8.: 25,0 grader Gulsvik Jernbanestasjon Fredag 2.8.: 28,8 grader Sauda i Ryfylke Lørdag 3.8.: 29,4 grader Saltdal-Nordnes Søndag 4.8.: 26,0 grader Brønnøysund Lufthavn.
Døgnets minimum Mandag 29.7.: 2,7 grader Fanaråken Tirsdag 30.7.: 3,8 grader Fanaråken Onsdag 31.7.: 0,9 grader Fanaråken Torsdag 1.8.: -0,4 grader Fanaråken Fredag 2.8.: 3,3 grader Folldal-Fredheim, og Fanaråken Lørdag 3.8.: 4,0 grader Fanaråken Søndag 4.8.: 0,2 grader Fanaråken. NB: Disse ekstremtemperaturene gjelder døgnet kveld-til-kveld kl. 20.00 - 20.00 sommertid og er for hvert døgn hentet opp fra Meteorologisk institutts eKlima-database.
DET HELT EKSTREME DEN 29. JULI - 4. AUGUST Vær og vind gjør som vi har gjort i lang tid nå: Vi henter fram fra våre rekordarkiver det mest ekstreme av værforhold som har forekommet innen de datoer som denne uken omfatter omkring månedsskiftet juli/august:
> 35,0*C - tangering av norgesrekorden i august! -, Drammen-Marienlyst, den 3.8.1982
< -6,4*C, Fanaråken, den 4.8.1958
> Varmeste tropenatt: Nattens min.temp. 24,2*C, Makkaur Fyr i Båtsfjord i Finnmark, den 20.7.1960
< 143,0 mm, Indre Matre i Sunnhordland, den 31.7.1938. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|