Samarbeids- partnere:





|
TIRSDAGSNEDBØREN: - Bø i Telemark fikk mest; 62,4 mm fra åtte i morges til åtte i kveld
Mandal-Eigebrekk, 06.08.13: Bioforsk-værstasjonen Bø i Telemark fikk nesten dobbelt så mye nedbør som det nest våteste stedet østafjells tirsdag. I løpet av én time fram til kl. 16.00 bøttet det ned 20,4 mm nedbør, kan Vær og vind lese på Bioforsk.
Meteorologisk institutt avblåste tidlig i formiddag obs.-varselet sitt om stor nedbør bl.a. i Telemark i dag. Dette faktum står i sterk kontrast til hva som ble resultatet av bygeværsområdet som trakk inn over bl.a. Telemark tirsdag morgen. Bioforsk-værstasjonen Bø i Telemark fikk 20,4 mm nedbør på en eneste ettermiddagstime, den mellom tre og fire. Totalt fikk Bø i Telemark 62,4 mm nedbør på de 12 dagtimene i dag - en nedbørmengde som svarer til 54 prosent av det normale for HELE august! Som ved en skjebnens ironi ligger ikke Bø i Telemark ute på eKlima med noe nedbør i kveld.
- Her falt det over 25,0 mm Vær og vind har finkjemmet eKlima-databasen til Meteorologisk institutt og hentet opp disse nedbørmengdene som kom de siste 12 timene fram til kl. 20.00 sommertid i dag:
¤ 35,0 mm Byglandsfjord-Neset (30,2% av det normale på Bfj-Solbakken i august) ¤ 34,2 mm Gjerpen-Århus ved Skien (ingen normal ennå) ¤ 30,5 mm Utsira Fyr (i Rogaland) (28,2% av august-normalen der) ¤ 29,5 mm Høydalsmo II i Tokke i Telemark (31,7% av august-normalen) ¤ 27,8 mm Gjerstad Jernbanestasjon i Aust-Agder (ingen normal ennå) ¤ 25,5 mm Veggli II i Numedal (31,9%) ¤ 25,4 mm Tveitsund i Nissedal i Vest-Telemark (23,3%). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|