Samarbeids- partnere:





|
KALD NORDPOLSSOMMER: - Men ikke kald nok til å reetablere tidligere tiders isdekke
København/Bærum, 11.09.13: - Isutbredelsen i Arktis, dvs. det areal som er dekket av hav-is, er langt under gjennomsnittet for årstiden. Imidlertid er utbredelsen akkurat nå (pr mandag 9.9.) vesentlig høyere enn på samme tid i fjor, melder dmi.dk.
- Sommerens vær har vært preget av lavtrykk som på denne årstiden resulterer i kaldt vær. Temperaturen over hav-isen blir aldri særlig høy. Selv midt på sommeren kan det være frostvær noen dager. Ellers ligger temperaturen gjennom hele den såkalte smeltesesongen et par grader over frysepunktet. Været er litt liksom alminnelig dansk vinter, forteller isforsker Rasmus Tonboe fra DMIs Center for Ocean og Is til dmi.dk (Danmarks Meteorologiske Institut på nett).
- Samme nivå i år På tross av den kalde, korte sommeren viser modellsimuleringer fra den amerikanske modellen PIOMAS at isvolumet har holdt seg på samme lave nivå de siste tre årene. Sammenlignet med perioden 1979 - 2011 mangler det fortsatt 7-8.000 kubikkkilometer hav-is i Arktis. Det betyr at isen er meget tynn sammenlignet med tidligere.
- Sent smeltetidspunkt i år Temperaturen i Nordpolsområdet nådde meget sent smeltepunktet i år. Likeledes dukket den igjen under null tidligere enn normalt. - Nettopp det at smeltesesongen starter sent, har stor betydning for hvor mye av solinnstrålingen som blir absorbert og dermed bidrar til isens avsmelting, sier isforsker Rasmus Tonboe ved DMI.
- Fra tidlig i juni Smeltesesongen starter normalt i begynnelsen av juni når solinnstrålingen nærmer seg sitt høyeste nivå. - Omkring Sankthans er Nordpolen utrolig nok det sted på Jorden som mottar mest solinnstråling hvis det ellers er skyfritt, påpeker isforskeren. Akkurat nå er isutbredelsen på samme nivå som i 2009. Ellers skal vi tilbake til 2006 og tidligere år for å finne en større isutbredelse i Arktis. Isutbredelsen de seneste sju årene er de sju laveste som vi har målt, uttaler isforsker Rasmus Tonboe ved DMIs Center for Ocean og Is ifølge dmi.dk. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|