Samarbeids- partnere:





|
TAIFUNEN USAGI: - Er på sitt kraftigste mellom Filippinene og Taiwan som en kategori III-taifun
Tokyo/Mandal-Eigebrekk, 21.09.13: Taifunen Usagi beveger seg fredag ettermiddag i vestnordvestlig retning med en fart av 16,7 km/t. Kl. 17.00 norsk tid var maks. middelvind 203,7 km/t. Det er kategori III av orkan, eller taifun asiatiske farvann.
Orkanvarslerne ved det japanske taifunsenteret i Tokyo analyserte kl. 15.00 UTC (17.00 norsk tid) fredag ettermiddag taifunen Usagi til å være på sitt sterkeste med et lufttrykk i taifunens øye på 910 hPa og maksimum middelvind til 203,7 km/t (56,6 m/s). - Det svarer til kategori III på Saffir-Simpsonskalaen, konstaterer Vær og vind. De sterkeste vindkastene ligger på 287,1 km/t eller 79,7 m/s. - Orkan (taifun) starter på 32,7 m/s. Usagi befinner seg omtrent midtveis mellom nordpynten på den største filippinske øyen Luzon og sørspissen av Taiwan i Sør-Kinahavet. Nøyaktig posisjon som de japanske taifunmeteorologene oppga fredag ettermiddag norsk tid, var 20,2 grader nord og 123,2 grader øst.
- Treffer land snart Etter de siste bregningene fra Tokyo ser det ut til at Usagi gjør landfall i China mellom Hongkong og byen Shantou ved 14-tiden norsk tid søndag middag (søndag kveld lokal tid). Da er det fortsatt så mye energi og kraft i taifunen som da er varslet å ha en største middelvind på 43,7 m/s (157,4 km/t) og vindkast opp i 61,7 m/s(222,2 km/t). I skrivende stund har ikke Vær og vind fått sjekket hvordan avisene eller mediene i Hongkong forbereder befolkningen på at taifunen som treffer land om et par døgn, fortsatt er en kategori II-taifun. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|