Samarbeids- partnere:





|
TAIFUN NARI: - Raser gjennom Manila natt til lørdag lokal tid som en kategori II-taifun
Tokyo/Bærum, 10.10.13: I løpet av nattetimene lokal tid natt til fredag har de japanske taifunmeteorologene oppgradert nr 1325, Nari, til en taifun av kategori I. Nari forsterker seg og vil passere Filippinene i umiddelbar nærhet av Manila om 24 timer.
Fram til kl. 20.00 norsk tid torsdag kveld hadde tropisk syklon nr 1325 i det vestlige Stillehavet, Nari, beveget seg sakte vestover i retning av nordøyen på Filippinene, Luzon. Posisjonen for taifunens øye var da analysert til 15,3 grader nord og 125,4 grader øst. I umiddelbar nærhet av taifunens øye blåste det 120,4 km/t (33,4 m/s), med vindkast opp i 175,9 km/t (48,9 m/s). Det er taifun (orkan) av laveste kategori.
- Fredag kveld norsk tid I løpet av ettermiddagen i morgen norsk tid (natt til lørdag lokal tid) vil øyfolket på Luzon der også hovedstaden Manila ligger, merke den voldsomme vinden. Kl. 20.00 norsk tid (18.00 UTC, 02.00 lokal tid lørdag) har taifunens øye forflyttet seg til 15,8 grader nord og 121,8 grader øst - det er i praksis få kilometer fra hovedstaden Manila. Da er Nari på sitt sterkeste i denne omgang, med største middelvind på 138,9 km/t (38,6 m/s) som svarer til kategori II på Saffir-Simpsons orkanskala. Vindkastene kan da være oppe i 194,5 km/t (54,0 m/s). Taifunen fortsetter vestover med en fart av rundt ti knop (18,5 km/t). De japanske taifunmeteorologene har ikke varslet når og eventuelt hvor Nari eventuelt treffer land i Vietnam eller lengst sør i China. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|