Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







VINTERFORSMAK: - Værvarsel for Asker og Bærum som ikke traff særlig godt


Bærum, 21.10.13: - HVIT UKESTART: I dag kommer vinteren på snarvisitt. Det er ventet mer enn 5 centimeter snø i områder litt unna fjorden, skriver asker- og bærumsavisen Budstikka på sin nyhetsside 6 i dag.
Her i vestre Bærum ble lokalveier saltet ...


- Snøen som kom natt til mandag, vil kun være små mengder. Det meste av nedbøren vil komme utover dagen mandag, og det vil komme mest i form av snø, forteller vakthavende meteorolog ved Meteorologisk institutt, Terje Alsvik Walløe, til Budstikka-journalist Richard Sveaas Dale.
Helt nede ved fjorden kan nedbøren komme som sludd.
- Temperaturen mandag vil ligge rett i overkant av null grader nede ved fjorden, mens i høyden vil den ligge under null, slår meteorologen fast.

- Bar bakke igjen
Han anslår at det i områder litt unna Oslofjorden kan komme over fem centimeter med snø.
- For dem som skal kjøre bil mandag, er det bare å få skiftet til vinterdekk. Men allerede tirsdag er det bar bakke igjen. Da er mildværet tilbake og vil vare en god stund, forteller Alsvik Walløe.
Allerede mandag kveld blir det mildere og nedbøren vil dermed gå over til regn.
- Det er ingen grunn til å finne fram skiene ennå, presiserer meteorologen.

- Jaja
I 59 meters høyde over havet, her på Dønski i vestre Bærum i flatlaendet på sørvestsiden av Kolsåstoppen, sluddet det lett i vel en halvtimes tid fra kl. 10.30 i formiddag, mandag, da Vær og vind nettopp var ferdig med senfrokost og avislesning.
Sluddflakene smeltet ved sin aller første nærkontakt med det grønne gresset eller den svarte asfalten etter som det sist natt verken var frost i luften (i to meters høyde) eller nede ved bakken.
Temperaturen her på Dønski var kl. 14.00 steget til 4,2 pluss, mens den for eksempel på Asker-Sem (163 m.o.h.) ved samme tidspunkt var 3,3 grader. Også der "i innlandet" plussgrader.
Og nevnte 3,3 plussgrader var dagens maksimum så langt på dag i dag.
Skal vi fristes til skitur, må det bli rulleski på litt fuktig asfalt!

- Vanskeligere og vanskeligere
Det ser ut til at det blir vanskeligere og vanskelige å varsle været, selv for de nærmeste 24 timene. Vær og vind antar at det siterte værvarselet for Asker og Bærum ble utarbeidet søndag kveld og da formidlet til Budstikkas journalist.
I skrivende stund venter Vær og vind på mer nedbør - i form av snø. På nettportalen "yr.no" har Meteorologisk institutt i formiddag lagt ut nelding om at radar Hurum er ute av drift mellom kl. 08.15 og 16.00 i dag. Derfor kan vi ikke se på værradaren hvor nærmeste nedbør befinner seg ...
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©