Samarbeids- partnere:





|
HILDEREGN: - Mosjøen fikk mest nedbør siste døgn med 61,4 mm, som er tredjeparten av hele novembernormalen der
Bærum, 17.11.13: Ekstremværet Hilde brakte med seg vesentlig mindre regn enn det foregående uværet vest- og nordpå. Det våteste stedet siste døgn fram til søndag morgen ble Mosjøen der den lokale lufthavn tok imot 61,4 mm. Det er 33% av månedsnormalen.
Ekstremværet Hilde brakte med seg omtrent halvparten av det som det foregående stormsenteret landsatte på midt- og nord-norsk jord. Spesielt var det kommunene Mosjøen, Hemnes, Vefsn og Rana som fikk mest. På bakgrunn av opphentede nedbørdata fra eKlima kan Vær og vind på en søndagsformiddag som denne bringe de stedene som fikk mer enn 30,0 mm nedbør siste døgn fram til kl. 07.00 i morges:
¤ 61,4 mm Mosjøen Lufthavn (ca tredjeparten av det normale for hele november) ¤ 50,8 mm Storforshei Jernbanestasjon i Rana (ingen normal ennå) ¤ 48,0 mm Bjerka-Valla i Hemnes (ingen normal ennå) ¤ 46,7 mm Seljelia i Vefsn (ingen normal ennå) ¤ 41,5 mm Hovlandsdal i Fjaler i Sunnfjord (11,0% av november-normalen der) ¤ 40,6 mm Takle i ytre Sogn (10,7% av november-normalen) ¤ 39,0 mm Leirfjord på Helgeland (23,5%) ¤ 37,4 mm Daviknes i Bremanger (13,2%) ¤ 35,2 mm Skamdal i Rana (ingen normal ennå) ¤ 34,4 mm Hjartåsen Jernbanestasjon i Rana (ingen normal ennå) ¤ 33,4 mm Dunderlandsdalen-Nylaenget (heller ingen normal ennå) ¤ 33,3 mm Førde-Tefre i Sunnfjord (13,6%) ¤ 31,5 mm Høyholm i Vevelstad på Helgeland (ingen normal ennå) ¤ 31,2 mm Mo i Rana III (22,1%) ¤ 30,7 mm Gartland Jernbanestasjon i Grong (ingen normal ennå) ¤ 30,6 mm Brekke i Sogn (7,6%) ¤ 30,4 mm Botnen i Førde (10,4%). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|