Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







FØN OG VINDKAST: - Frisk bris med vindkast opp mot liten storm i vestre Bærum siste døgn


Bærum, 28.11.13: (NY!) Til å være det relativt rolige hovedstadsområdet har det det siste døgnet blåst ganske mye. Meteorologisk institutt har ikke lenger vindmålinger verken i Asker eller Bærum. På Dønski har skolens værstasjon målt 20,6 m/s i kastene.

Mer enn 28 timer etter at fønvind slo ned i Asker og Bærum og ellers i hovedstadsområdet i går, blåser det fortsatt så pass mye at trærne mister kvist og smågrener. Så langt ser det ikke ut til å ha vært trefall som har kuttet strøm eller veiforbindelser.

- Vindkast på 20,6 m/s
Den automatiske værstasjonen på Dønski videregående skole i vestre Bærum ble det fram til kl. 13.00 torsdag logget ut vindkast opp i 20,6 m/s. Det svarer til sterk kuling helt på grensen til liten storm (20,7 m/s er sterk kuling og 20,8 m/s er liten storm).
Middelvinden i skrivende stund ligger på 10,3 m/s (kl. 12.50 - 13.00), som er frisk bris nesten på overgang til liten kuling.
Sterkeste middelvind i 10-minuttersperioder på Dønski vgs. tidligere torsdag var 8,9 m/s (frisk bris), logget ut kl. 23.40 i går, og 01.30, 03.30 og 03.40 i natt.
NB: Det er svært sjelden at sterkeste vindkast er det dobbelte eller mer enn det dobbelte av middelvind i 10-minuttersperioder. Som oftest ligger sterkeste vindkast omkring 50 prosent høyere enn middelvind. I formiddag har de sterkeste vindkastene vært opp i over det dobbelte av middelvind: 8,0 m/s i middel og 17,0 m/s i vindkast.

- Temp'en
Ut gjennom onsdagskvelden og natten til i dag har temperaturen her på Vær og vinds hjemmebase på Dønski holdt seg mellom 12,5 grader kl. 19.00, 8,7*C kl. 01.00 og ned til 6,8 grader som nattens minimum kl. 07.00.
- En svært så mild natt til å være den tredje seneste i en november måned ...
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©