Samarbeids- partnere:





|
HJEMLIG SNØ OG KAOS: - Opptil 30 centimeter nysnø ga kaos mange steder på Sør- og Østlandet; mest i Aust-Agder
Patong Beach, 27.01.14: En ny omgang med snø og kaos er de hjemlige værgudenes svar på thailandsk vær og varme. Ut gjennom søndag, spesielt natt til i dag, mandag, har det virkelig snødd godt. Mest nedbør ble det på Gjerstad i Aust-Agder: 20,4 mm nedbør
Store deler av Sørlandet og Østlandet fikk en ny og stor omgang med snø siste døgn fram til mandag morgen, og på Østlandet fortsatte snøværet utover mandagen. I skrivende stund er klokken blitt stort mer enn ti på formiddagen norsk tid. I hovedstadsområdet kom det på det meste fem til vel sju millimeter i Akershus og Oslo, som ga omkring ti til femten centimeter nysnø som måtte brøytes vekk fra europaveier, fylkesveierkommunale og private veier og fortau.
- Døgnnedbøren Fra Meteorologisk institutts eKlima-database har Vær og vind hentet fram disse største døgnnedbørsummene, logget ut pr. kl. 07.00 mandag morgen norsk tid. Det ser ut til at det kom aller mest i Aust-Agder:
¤ 20,4 mm Gjerstad-Øvre Haugen i Aust-Agder ¤ 18,0 mm Nelaug-Jernbanestasjonen også i Aust-Agder ¤ 13,5 mm Finsland i Songdalen i Vest-Agder ¤ 12,9 mm Senumstad i Birkenes i Aust-Agder ¤ 12,6 mm Gjerstad Jernbanestasjon ¤ 10,5 mm Bøylefoss i Froland i Aust-Agder ¤ 10,0 mm Tovdal-Øvre Ramsæ i Åmli i Aust-Agder, og Konsmo-Høyland i Audnedal i Vest-Agder ¤¤ 9,9 mm Mestad i Oddernes i Kristiansand S. ¤¤ 9,0 mm Hedal i Valdres II ¤¤ 8,9 mm Porsgrunn-Ås ¤¤ 8,5 mm Grimstad-Landvik ¤¤ 8,1 mm Konnerud ved Drammen ¤¤ 7,1 mm Hakadal Jernbanestasjon. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|