Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







OSLO-BLINDERN: - Siste døgns 25,7 mm nedbør er nest største døgnnedbør i februar gjennom siste 78 år; fylkesrekord i Akershus med 50,6 m i Hakadal


Bærum, 16.02.14: Selv om Oslo-Blindern havnet svært langt nede på Vær og vinds oversikt over siste døgns nedbør - med 25,7 mm og dermed 71,4 prosent av nedbørnormalen for februar - markerer dette det nest våteste februardøgnet på Blindern siden 1937!

Normalt er februar den tørreste måneden i året på Oslo-Blindern, slik som en rekke andre steder i det sørlige Norge. Gjeldende normal (1961 - 1990) er 36 mm.
- Fra lørdag morgen kl. 07.00 til i morges samme tid kom det 25,7 mm nedbør i den offisielle nedbørmåleren på Blindern, ved Meteorologisk institutts hjemmebase. I løpet av de seneste 2.135 februar-døgnene er søndagens offisielle døgnnedbør den nest største som har forekommet. Riktig ergerlig synes Vind og vær det er at det bare er seks år siden den absolutte døgnrekorden i februar på 28,0 mm ble satt den 2.2.2008, konstaterer vi når vi har fått summet oss etter oppdagelsen.

- Andre rekorder?
I skrivende stund lurer vi derfor på hvor mange av stedene i nedbøroversikten i saken ovenfor som satte ny lokal februarrekord. På landets våteste sted siste døgn, Eik-Hove i Lund kommune i Sør-Rogaland, ble det ikke rekord. 60,3 mm kan ikke måle seg med de 82,4 mm nedbør som kom der den 10.2.2005.
Innen Oslo by og kommune står fortsatt døgnrekorden på 52,5 mm fra Bjørnholt i Nordmarka fra den 1.2.1990 trygt; det meste innen hovedstaden ble 42,2 mm på Tryvannshøgda I og 39,5 mm på Bjørnholt.

...rekord i Akershus
Akershus fikk ny fylkesrekord for februar i og med at Hakadal Jernbanestasjon logget ut 50,6 mm for siste døgn pr kl. 07.00 i morges. Dermed ble den gamle Akershusrekorden fra Jeppedalen i Hurdal på 45,6 mm fra den 26.2.1989 slettet.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©