Samarbeids- partnere:





|
ARKTISK VINTER: - Longyearbyen har hatt en februar så langt mer enn 16 grader varmere enn normalt
Bærum, 16.02.14: Årets korteste måned er allerede halvkjørt. Middeltemperaturen for de 14 første februardøgnene i Longyearbyen ligger på minus 0,1 grader. Det normale for denne del av februar er minus 16,2. Med mildt vær ut måneden blir det ny rekord!
- Et lite eksempel på hvordan den globale oppvarmingen i disse dager viser seg på Svalbard, nærmere bestemt i Longyearbyen iht værmålingene på Svalbard Lufthavn som startet i oktober 1975, kan vi se av middeltemperaturene for første halvdel av februar 2014. Meteorologisk institutts eKlima-database har en middeltemperatur så langt på minus 0,1 grader, mens det normale for samme periode av februar er minus 16,2 grader, viser denne korte oversikten som Vær og vind har utarbeidet. For to år siden var februar i Longyear den mildeste som har vært siden målingene høsten 1975 ble flyttet ut fra selve gruvebyen til lufthavnen. Månedsmiddeltemperaturen i februar 2012 var da minus 5,6 grader eller "bare" 10,6 grader over normalen. For å unngå å slå månedsrekorden for februar fra 2012 må resten av måneden ha en gjennomsnittstemperatur på omkring minus elleve grader. Det virker helt utenkelig!
- Vinteren 2013/14 Årets vintersesong i Longyear ligger også godt an til å bli enda mildere enn den rekordmilde som var i 2011/12 da middeltemperaturen for de tre månedene desember, januar og februar endte på minus 5,2 grader. Ved midten av februar lå denne vinterens gjennomsnitt på minus 5,0 grader. - Så det er høyst sannsynlig at vinteren 2013/14 blir tidenes mildeste i Longyearbyen, der temperaturene de aller siste dagene har vært litt overkant av hva de tilsvarende har vært på Oslo-Blindern. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|