Samarbeids- partnere:





|
DET KRAFTIGE REGNET KOM: - Over 110 mm på det meste i Hordaland på 24 timer onsdag kveld til torsdag kveld
Bærum, 21.03.14: Værgudene pøste på med enda mer regn enn hva Meteorologisk institutt, Bergen hadde angitt i sitt OBS-varsel for onsdag kveld til torsdag kveld. Ikke mindre enn tre steder fikk over hundre millimeter nedbør! Vær og vind har oversikten.
Flere av de ny værstasjonene på Vestlandet, spesielt i Hordaland fylke, fikk atskillig mer nedbør enn nettportalen "yr.no" har i sin oversikt over "...-Våtest" både i løpet av natt til torsdag og i løpet av selve torsdagen. Ifølge Vær og vinds søk i Meteorologisk institutts eKlima-database - identisk med det såkalte "datavarehuset" som alle Institutt-ansatte har direkte tilgang på - kom det mest nedbør i natt inntil kl. 07.00 på Myrkdalen-Vetlebotn med 45,5 mm. På dagtid torsdag fram til kl. 19.00 kom det ikke mindre enn 73,8 mm på Kvam-Aksneset i Kvam kommune i Hardanger. Yr.no hadde Takles 62,5 mm nedbør på topp.
- Siste døgn I det uoffisielle nedbørdøgnet kveld-til- kveld onsdag - torsdag kl. 19.00 - 19.00 har Vær og vind summert de største 12-timers nedbørsummene. Dette er dermed de største 24-timers summene vi har kommet fram til:
¤ 111,4 mm Kvam-Aksneset i Kvam i Hardanger ¤ 107,5 mm Myrkdalen-Vetlebotn i Voss kommune ¤ 105,2 mm Takle i ytre Sogn ¤ 91,5 mm Ullensvang Forsøksgård ¤ 85,2 mm Kvamskogen-Jonshøgdi ¤ 80,7 mm Kvamsøy i Hardanger ¤ 77,6 mm Ulvik-Hjeltnes i Hardanger ¤ 61,5 mm Evanger Jernbanestasjon på Vossebanen. NB: To av de våteste stedene i dette uoffisielle nedbørdøgnet er så nye at det ikke er beregnet normaler ennå. På Takle i ytre Sogn utgjør nedbøren hele 41,1 prosent av det normale der i løpet av HELE mars måned. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|