Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







VARDØVÆRBITT: - Programleder Eli Kari Gjengedal frøs under sine sommebesøk der i fjor; den 25. juni var det f.eks. 24,1*C der i byen


Bærum, 30.03.14: Fra landets kaldeste by, Vardø, rapporterte programleder Eli Kari Gjengedal i det tidende og siste av VÆRBITT-programmene på NRK1 om byen som ikke har sommer. Juli som er den varmeste måneden, har bare en normal middeltemp på 9,2 grader.

Vær og vind har benket oss til de ti programmene i VÆRBITT-serien med de største forventningene. Vi har sett fram til - og fått medoppleve - mange elleville værstunt og faktiske værsituasjoner.
Men noen virkelige facts fra de ulike stedene som er blitt besøkt, har vi virkelig savnet.
Som at det i Vardø faktisk foreligger en varmerekord gjennom mer enn 170 års målinger på 27,0 grader fra den 20. juli 1987.
Eller at det sommeren 1960 - en av de virkelig varme der langt nord i landet - var en juli-måned med en månedsmiddeltemperatur på 13,5 grader.
Eller at juli for ti år siden var nesten like varm med 13,2 grader i middel! Normalen er, som Gjengedal kunne fortelle, 9,2 grader.

- For dårlig research
Vær og vind tror, slik vi husker de ti programmene og før vi får sett dem alle i reprise, at researchen i forkant har vært for dårlig. Fra rulleteksten har vi observert navnet Astrid Rommetveit, kjent som programsekretær ved NRK-Hordaland og hovedmedarbeideren i "yr.no"-redaksjonen i værportalen av samme navn.

- Ellevilt morsomt
Men det har vært ellevilt morsomt å få sett "Meteorolog landslaget" (uten bindestrek!) fremført i fri dressur mange ganger på det grønne gresset utenfor Meteorologisk institutt på Blindern, på adressen Henrik Mohns plass 1, for å illustrere aktuelle eller litt spesielle værsituasjoner.
Når vi får sett i reprise alle de ti sendingene, skal vi komme tilbake med en mer saklig vurdering av programserien.
Som pulærvitenskapelig underholdning på ti søndags- og torsdagskvelder har den skåret meget høyt!
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©