Samarbeids- partnere:





|
ORKANEN ITA: - Gikk på land nordøst i Queensland kl. 15.00 norsk tid i ettermiddag som en kategori IV-orkan
Brisbane/Mandal-Eigebrekk, 11.04.14: Med middelvind på 48,9 m/s eller 175, km/t gikk Ita på land med voldsom kraft presis kl. 14.18 norsk sommertid ved Cape Flattery mellom Cape Melville og turistbyen Cairns. Vindkastene var oppe i 277,8 km/t (77,2 m/s).
Det er orkanmeteorologene ved BOMs (Bureau of Meteorology's) regionkontor i Brisbane som melder dette på nett fredag ettermiddag norsk tid (22.30 EST, østaustralsk tid). De har registrert at lufttrykket i Itas øye har vært nede i 922 hectoPascal, men var steget til 945 hPa ved landfall. Med kurs sørsørvest, senere sørlig, over land sørligst på York-halvøyen, mister Ita mye av sin ødeleggende kraft. Brisbane-meteorologene regner med at den til sent fredag kveld norsk sommertid er som orkan å regne med middelvind mellom 30,9 og 33,4 m/s. Først søndag formiddag EST (lokal tid) regner orkanmeteorologene med at ex-Ita trekker ut i det vestlige Stillehavet igjen ved storbyen Townsville. Det er varslet ekstreme regnmengder.
- 100 mm på åtte timer Byen Cooktown, som ligger mellom Cape Flattery der orkanen Ita gjorde landfall, og turistbyen Cairns har allerede merket godt nedbøren som Ita bringer med seg. Først ved en utlogging kl. 15.03 EST (07.03 norsk sommertid) og fram til siste timevise utlogging kl. 23.00 (15.00 norsk sommertid) kom det nøyaktig 100,0 mm nedbør der. Da var det enda ti timer til det offisielle nedbørdøgnet for lørdag 12.4.2014 er avsluttet og døgnnedbøren er i boks - bokstavelig talt! Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|