Samarbeids- partnere:





|
SØNDAGSTEMPENE: - Høysommervarmen kom til Frosta i Nord-Trøndelag som var varmest i landet med 26,1*C
Mandal-Eigebrekk, 18.05.14: Med høysommervarme i Nord-Trøndelag ble søndagen det varmeste hittil i sommerhalvåret. Bortsett fra på samme tid i fjor har det aldri vært så varmt i Nord-Trøndelag som i dag, på datoen 18.5. Frosta var alene med høysommer'n!
- Frosta i Nord-Trøndelag er ganske ny på stasjonskartet til Meteorologisk institutt. Men i mange år har den vært en Bioforsk-stasjon. I dag var det varmest i landet nettopp der med en maksimumstemperatur på 26,1 grader. Det er det varmeste så langt i dette sommerhalvåret, kan Vær og vind melde i en kveldstime søndag. I fjor på denne tiden nådde temperaturene til 29,1 grader i Steinkjer - det var på datoen ett døgn senere, den 19. mai! De aller høyeste temperaturene ble i dag innrapportert fra Midt-Norge, men også ved steder på Østlandet - som i Sigdal og på Gulsvik Jernbanestasjon ved nordenden av Krøderen - nådde sommervarmen opp til henholdsvis 24,5 og 24,4 grader.
- Søndagens varmeste Vær og vind har hentet ut følgende maksimumstemperaturer som vi har rangert fra Frosta i Nord-Trøndelag og nedover til 22 grader:
* 26,1 grader Frosta * 24,7 grader Kotsøy Jernbanestasjon i Midtre Gauldal * 24,6 grader Værnes (Trondheim Lufthavn) * 24,5 grader Sigdal-Nedre Eggedal, og Sunndalsøra III * 24,4 grader Stjørdal-Kvithamar, og Gulsvik Jernbanestasjon * 24,1 grader Åndalsnes-Kamshaugen * 24,0 grader Verdal-Reppe, og Surnadal-Sylte * 23,9 grader Åfjord III på Fosen, og Aurskog III * 23,8 grader Steinkjer-Søndre Egge * 23,7 grader Selbu V, og Flisa II * 23,6 grader Årnes, og Minnesund Jernbanestasjon * 23,5 Brusdalsvatn II ved Ålesund, og Soknedal Jernbanestasjon i Midtre Gauldal * 23,4 grader Roverud ved Kongsvinger * 23,3 grader Rena Flyplass * 23,2 grader Skjetlein i Trondheim, og Tingvoll på Nordmøre * 23,1 grader Namsos Lufthavn, og Mære III ved Steinkjer * 23,0 grader Trysil Vegstasjon * 22,8 grader Bingsa i Ålesund, Ilseng-Bjørke, Hamar III, Kongsvinger, Hakadal Jernbanestasjon, og Kjeller Flyplass * 22,7 grader Meråker-Vardetun, Stavanger-Våland, Oslo-Blindern, og Nesbyen-Todokk * 22,6 grader Stryn-Kroken * 22,5 grader Valldal-Linge på Sunnmøre, Kvamsøy i Hardanger, og Oslo-Bygdøy * 22,4 grader Trondeim-Voll, Evanger Jernbanestasjon, Lillehammer-Sætherengen, Østre Toten-Apelsvoll, Notodden Flyplass, og Hønefoss-Høyby * 22,3 grader Lærdal IV-Lærdalsøyri, og Voss-Vossevangen * 22,2 grader Roverud ved Kongsvinger * 22,1 grader Overhalla-Skogmo i Namdalen * 22,0 grader Tafjord, Leikanger-Njøs i Sogn, Lysebotn-Nedrebø i Rogaland, Kongsberg Brannstasjon, Drammen-Berskog, og Rygge-Huggenes. NB: Mange steder langs Sørlandskysten løste ikke tåken og tåkeskyene seg opp før sent på ettermiddagen. Her i Mandal ble det ikke varmere enn 16,6 grader i maksimum inne i byen. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|