Samarbeids- partnere:





|
ANDRE TROPENATT: - På Sunndalsøra ble det ikke kjøligere enn 23,6*C i natt; norsk rekord siden 1973
Mandal-Eigebrekk, 06.07.14: Ikke mindre enn ni av Meteorologisk institutts værstasjoner i Møre og Romsdal, Sør-Trøndelag og Nordland fylker oplevde tropenatt natt til i dag. Aller varmest var det på Sunndalsøra der det i natt ikke var under 23,6 grader.
- Til å være såpass tidlig i juli er det helt eksepsjonelt at det er så varmt om natten som det for eksempel var i natt på Sunndalsøra. For å finne en enda varmere tropenatt i løpet av juli måned må vi tilbake til 1973. Natten akkurat på Sunndalsøra er den sjette varmeste tropenatten i juli måned som har forekommet, kan Vær og vind konstatere på en tidlig søndags morgen. - Så spesiell har natten til i dag vært. Med den oversikten Vær og vind kan bringe nedenfor viser det seg at det aldri tidligere har forekommet en så varm tropenatt noe sted i Møre og Romsdal fylke gjennom årene etter 1875. I Sør-Trøndelag er det bare en enkelt tropenatt i juli 1947 som har vært varmere enn det var på Orkdal-Thamshavn i natt.
- Enda varmere juli-netter Vær og vind - som for øvrig har oversikt over samtlige tropenetter her i landet siden den første ble registrert i 1875 - har disse stedene og tropenettene i juli måned uansett hvor i landet de har forekommet:
¤ 25,5 grader - den absolutte norgesrekorden! - Halden-Langbryggen den 9.7.1933 ¤ 24,7 grader Grøtøy i Steigen i Nordland den 1.7.1972 ¤ 24,6 grader Lærdal-Telegrafstasjonen den 23.7.1901 ¤ 24,2 grader Makkaur Fyr i Båtsfjord i Finnmark den 30.7.1960 ¤ 24,0 grader Grøtøy i Steigen den 8.7.1973 ¤ 23,5 grader Bergen-Florida den 3.7.1968.
- Sist natt Dette er de ni tropenattobservasjonene som Vær og vind har plukket ut fra den allment tilgjengelige eKlima-databasen til Meteorologisk institutt:
¤ 23,6 grader Sunndalsøra III ¤ 23,0 grader Sandnessjøen Lufthavn, og Tingvoll på Nordmøre ¤ 22,1 grader Marstein Jernbanestasjon ved Åndalsnes ¤ 21,8 grader Orkdal-Thamshavn ¤ 21,7 grader Åfjord III på Fosen ¤ 20,4 grader Rissa III i Sør-Trøndelag ¤ 20,3 grader Trondheim-Voll ¤ 20,1 grader Tafjord. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|