Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







TREDJE TROPENATT PÅ RAD: - Seks steder i Trøndelag + Bodø kom ikke under 20,0 grader i natt


Mandal-Eigebrekk, 07.07.14: For tredje dag på rad kunne sommeren 2014 by på tropenatt. Til sammen seks værstasjoner i Trøndelag, pluss Bodø kunne glede seg over dette varme sommertegnet.
- Eller kanskje syntes noen i natt at det ble vel hett å sove?


- Når det forekommer tre eller flere tropenetter på rad i samme deler av det lange landet vårt, henger det gjerne sammen med at vi har opplevd en varmebølge. Denne gangen er det et omfattende varmluftsfremstøt fra sørvest over det meste av Vest-Europa som spesielt har gitt uvanlig høye temperaturer først og fremst i Midt-Norge og i Nord-Norge. Med nattens i alt seks tropenattforekomster kan det være slutt på de varmeste nettene i denne omgang, tror Vær og vind.

- De seks stedene
Trondheim må sies å være landets heteste by nå i natt i og med at to steder innen byen - Skjetlein og Trondheim-Voll - begge ut gjennom hele natten holdt seg over 20-streken.
Bodø klarte seg så vidt gjennom natten fram til kl. 08.00 i morges å berge byens første tropenatt denne sommeren med minst mulig margin.
Her er de seks tropenattforekomstene:

* 20,6 grader Stjørdal-Kvithamar, Værnes (Trondheim Lufthavn), og Skjetlein i Trondheim
* 20,4 grader Trondheim-Voll
* 20,2 grader Frosta i Nord-Trøndelag
* 20,0 grader i Bodø.

- Nærmest
Tett opp under 20-streken i de 12 nattetimene mellom åtte i går kveld og åtte i morges lå andre steder i Nord-Trøndelag og Nordland, med disse minimum'ene:

~ 19,8 grader Rørvik Lufthavn
~ 19,7 grader Steinkjer-Søndre Egge
~ 19,6 grader Brønnøysund Lufthavn
~ 19,4 grader Vega-Vallsjø, og Solvær II i Lurøy på Helgeland
~ 19,3 grader Drag-Ajluokta i Tysfjord, som toppet i går med 29,9*C i maks.

- På Hedemarken
Også over det indre østlandsområdet var det hett i natt, spesielt på østsiden av Mjøsa. På Ilseng-Bjørke ble det minimum på 18,7 grader og på Hamar III 18,5 grader, viser data i den allment tilgjengelige eKlima-databasen på Meteorologisk institutt.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©