Samarbeids- partnere:





|
TAIFUN NEOGURI: - Ligger øst for Taiwan med vindkast opp i 277,8 km/
Tokyo/Mandal-Eigebrekk, 07.07.14: Taifunen Neoguri som i flere dager har hatt kurs mot nordspissen av den tidligere kinesiske øyen Taiwan, er nå på sitt sterkeste som en kategori III-taifun med vindkast opp i 277,8 km/t. Inn til Taiwan er det ca 600 km.
Den seneste rapporten fra orkan- eller taifun-meteorologene i Tokyo fra kl. 12.00 UTC (14.00 norsk tid) i dag, mandag, viser at taifunens øye ligger på analysert posisjon 22,3 grader nord og 126,7 grader øst. Ifølge våre atlas svarer det til en posisjon ca 625 kilometer rett øst for sørspissen av Taiwan. Kursen har i det siste vært nordvest med en fart på 16,7 km/t (9 knop). Lufttrykket i taifunsenteret ligger på 910 - 915 hPa.
- Kursomlegning De seneste analysene av Neoguri viser at taifunen i det nærmeste døgnet legger seg på en rett nordlig kurs, fra onsdag kveld nordnordøst og fra torsdag kveld østnordøstlig kurs og har retning mot Japan. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|