Samarbeids- partnere:





|
VARMEREKORD PÅ NESET: - Allerede kl. 10.00 i formiddag satte Lindesnes Fyr ny lokal juli-varmerekord; foreløpig topp på 27,0
Mandal-Eigebrekk, 26.07.14: Aldri før i juli har det vært så varmt på Lindesnes Fyr, landets sørligste værutpost, som i dag. Alt før kl. 10.00 var gamle juli-rekorder på 25,5 grader fra den 25.7.1872 og 25,1 grader fra 31.7.1941 slått med mange tideler!
- Midt på dagen i dag, lørdag, hadde temperaturen på Lindesnes Fyr nådd rekordnivået 27,0 grader, slik Vær og vind finner tingenes tilstand i eKlima-databasen på Meteorologisk institutt. Dette er rekord for temperaturene i fellesferiemåneden juli siden de første målingene på Lindesnes ble startet i 1868, kan Vær og vind opplyse. Sommeren 1872 var meget varm her lengst sørvest på Sørlandet. Da ble det målt 25,5 grader som den høyeste av de tre hovedtemperaturene den 25. juli, nemlig ved middagsmålingen kl. 14.00 normaltid. Lindesnes hadde ikke den gangen maksimumstermometer, i likhet med svært mange andre tidlige norske værstasjoner.
- Ikke all time i luften Etter som Vær og vind tidligere i dag kunne fortelle allverden at det var satt ny "all time high" for sjøtemperaturen på én meters dyp, kan vi bringe den nye juli-varmerekorden fram i lyset. Dagens 27 blank er imidlertid ikke "all time high" i luften; den 11. august 1975 ble det målt 27,3 grader på fyret. Vær og vind følger med fra time til time også der ute på Norges sørspiss, selv om det nå ser ut til at det aller varmeste (på 27,0*C) er logget ut, og omtalt, allerede. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|