Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







ODILE OG KALMAEGI: - To voldsomme stillehavsorkaner herjer utenfor Mexico og over Filippinene


Miami/Tokyo/Bærum, 14.09.14: Både lengst øst og langt vest i Stillehavet omkring 19 grader nord herjer orkanen Odile og taifunen Kalmaegi. Odile er den voldsomste av dem; søndag formiddag klassifisert som en kategori IV-orkan med vindkast på 259,3 km/t.

Hvis du er opptatt av tropiske utvær som også utvikler seg til orkaner (eller taifuner som det heter i Asia), finner du oppdaterte oversikter her på Vær og vind under klikkepunktet "Værmelding" under kolofonen til dette nettstedet. Trekk gardinen ned til "Varsel om farlig vær", og du kan selv lese deg til detaljer om hvor kraftige de er i øyeblikket, hvor kraftige de kommer til å bli i løpet av nærmeste fire-fem dagene, og nøyaktig hvor de befinner seg. Verdensværkartet fra WMO (Verdens meteorologiorganisasjon i Genéve, Sveits) viser med sine symboler hvor de befinner seg.
Betegnelsen TD (tropical depression) viser at det er et tropisk lavtrykk som er under overvåking av for eksempel spesialmeteorologene i Tokyo eller Miami.

- Odile
Orkanmeteorologene i Miami, Florida, har hatt Odle (nr 15 i inneværende orkansesong i det østlige Stillehavet) i søkelyset de fire siste dagene der den har utviklet seg like utenfor den mexicanske vestkysten av California-halvøyen. Søndag formiddag kl. 11.00 norsk sommertid (09.00 Z) var lufttrykket i Odiles øye analysert til 941 hPa, med største middelvind i umiddelbar nærhet av det på 213,0 km/t (59,2 m/s) og vindkast opp i 259,3 km/t (72,0 m/s). Posisjonen er 19,1 grader nordlig bredde og 107,3 grader vestlig lengde. Det svarer til omtrent midtveis ute i det østlige Stillehavet mellom den mexicanske byen Manzanillo og øygruppen Islas de Revillagigedo.
Odile beveger seg i nordvestlig retning (330 grader) med en fart på 24,1 km/t (13 knop), slik bulleteng nummer 17 fra Miami-meteorologene beskriver situasjonen.
I skrivende stund er Odile en kategori IV-orkan, som i kveld kl. 20.00 norsk sommertid (18.00 Z) er ventet å øke til største middelvind på 240,8 km/t (66,9 m/s; orkan starter på 32,7 m/s), med vindkast opp i 296,3 km/t (82,3 m/s) og kan dermed bikke over til sterkeste kategori orkaner: Kategori V på Saffir-Simpsonsskalaen.
Først utpå onsdag morgen er Odile kommet såpass langt ut fra land og kommet ut i kjøligere hav-vann at den er svekket til et tropisk uvær.

- Kalmaegi
Kalmaegi er den 15. tropiske syklonen på det vestlige Stillehavet, som har utviklet seg til en taifun. Søndag formiddag norsk tid (09.00 Z) lå den med sitt sentrum over den nordligste delen av Luzon-øyen i Filippinene (posisjon 17,3 nord og 122,6 øst) der det i øyeblikket blåser opptil 120,3 km/t (33,4 m/s) som største middelvind og med vindkast opp i 175,9 km/t (48,9 m/s).
Tirsdag morgen (06.00 Z) er Kalmaegi ventet å være på sitt sterkeste som en kategori II-taifun med vindkast opp i 194,5 km/t (54,0 m/s) når den da er ventet å ligge rett utenfor kysten av Hainan-øyen lengst sørøst i China.
Copyright: Bernt Lie



Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©