Samarbeids- partnere:





|
STADIG SOMMER I SØR: - Lokale temperaturer svarer til det normale for snautt fem uker siden
Mandal-Eigebrekk, 28.09.14: Her lengst sør på Sørlandet holder temperaturene seg fortsatt på et såpass behagelig nivå at det er fortsatt er sommer i klimatologisk forstand. En overskyet dag ble en fin dag å gå på sopptur, også etter den gule kantarell.
Etter et par timer ute i skog og mark her i sør kom vi hjem med storfangst av både den gule kantarellen og traktkantarell; for sistnevnte er nok det i tidligste laget etter denne varme og forholdsvis tørre sommeren. Dagen i dag bød på overskyet vær, med noe sol på formiddagen og en maksimumstmeperatur på 16,3 grader. Vi skriver, tross alt, den 28. september. Døgnmiddeltemperaturen her på Vær og vinds sommerbase ble beregnet til 14,2 grader, etter Köppens formel (08.00-, 14.00- og 20.00-tempen, k-faktor = 0,10 og en min.temp. på 12,3 grader. - Døgnmidlet svarer til det normale på datoen 26. august - en dato som vi passerte for snautt fem uker siden! Vi klager derfor ikke på dagens temperaturer. Og verken i natt eller på dagtid i dag kom det noen dråper fra det forholdsvis lave bukleskylaget.
- Kaldt i sjøen Morgenbaderne nede på den lokale Golden Beach merket godt at det bare var 13 grader kl. 09.00 i morges, på svært grunt vann. Den mer offisielle målingen av sjøtemperaturen kl. 14.00 på én meters dyp utenfor kommunebryggen her på Eigebrekk viste 13,2 grader, som er nøyaktig to grader ned fra lørdag og tre grader ned fra fredagens nivå. Denne helgen har vi hatt vestavind her, så da blir det varmere overflatevannet "blåst" østover, og kjøligere Nordsjø- og Atlanterhavsvann kommer inn her. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|