Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







STORMGEO + DAGBLADET: - Det året det var så varmt ..., men avgjort ikke SÅ varmt


Bærum, 01.01.15: Ved et uhell snublet Vær og vind over gårsdagens utgave av Dagbladet og avisens dekning av været i 2014 (s. 4 + 5. Ikke minst at prognosen for januar er levert av SMHI i Norrköping, illustrert av StormGeos Eli Kari Gjengedal i helfigur.

Fordi oslos typiske middagsaviser VG og Dagbladet har en helt useriøs vinkling på vær- og klimastoffet, unngår vi i det lengste å kjøpe eller lese disse avisene på nett. Vær og vind synes på årets første dag at Dagbladets prognose for januar og Norge - utarbeidet av Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut i Norrköping er noe spesiell å bruke når StormGeos værpresentatør den smilende Eli Kari Gjengedal presenteres i helfigur ved siden av.
Men ..., det var ikke det verste.
Fr. Gjengedals kollega, sjefmeteorolog Roar Inge Hansen hos StormGeo, kan fortelle til Dagbladet at (sitat) middeltemperaturen for Norge ser ut til å bli historiske 10,0 grader i 2014. Den gamle norgesrekorden er på 9,4 grader.
Foreløpig ligger flere målestasjoner an til å få et årsmiddel på to-tre grader høyere enn normalt (sitat slutt).
Vær og vinds mest ihuga vær-klikkere, som eventuelt også leste dette i går eller først nå i dag, vil gjenkjenne 10,0 grader som årsmiddeltemperaturen på det VARMESTE STEDET i landet vårt i fjor, Sola, slik vi kunne fortelle her allerede for to døgn siden. Nevnte 10,0 grader er den nye norgesrekorden for årsmiddeltemperaturen ett sted (på Sola), en tidel foran f.eks. Bergen og et par andre steder i Hordaland og Rogaland, pluss Lindesnes Fyr.
Som kjent nådde Lindesnes Fyr 9,4 grader i årsmiddel i 1990, som så ble tangert av Kvitsøy-Nordbø utenfor Stavanger, og Slåtterøy Fyr i Sunnhordland i 2006 - før altså 2014-årsmidlene i rekke og rad klemte seg inn mellom 10,0 og 9,4.
Hvis vi hadde hatt et landsgjennomsnitt på 10,0 grader, ville vi på norsk jord ha befunnet oss et stykke ut i det 22. århundre, hvis temperaturstigningen her i landet følger det mønsteret vi har hatt siden 1987.
- - -
Mandag 5. januar om formiddagens legger Meteorologisk institutt fram sitt vær-regnskap for 2014 under et pressemøte i Tallhall.
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©