Proweb Logg inn:
Brukernavn: 
Passord:

Samarbeids- partnere:

 

 







HOLDER KOKEN: - Tirsdagen i Sør-Thailand vartet opp med 35,1 grader i nabobyen Phuket


Patong By-Thailand, 04.02.15: De siste dagene har det ikke vært så høy luftfuktighet som tidligere under vårt "flyktningeopphold" i og omkring Patong på Phuket-øyen. På lufthavnen i Phuket har den relative luftfuktighet i går og forgårs vært nede i 35%.

De norske og nordiske ferieturistene her i Sør-Thailand ser ut til å klare både høy varme og relativt høy luftfuktighet til å være i Tropene. Vi befinner oss på snautt ni grader nordlig bredde der sola står i sør så høyt opp mot senit at det minner om å befinne seg på selve ekvator-streken.
Vi har en liten følelse av at det er enda litt varmere i "vår egen" by Patong enn det er i selve Phuket by der det thailandske meteorologiske institutt har sin værstasjon (i tillegg til den på lufthavnen).

- Varmest i går
Tirsdagens maksimumstemperatur ble 35,1 grader - den høyeste hittil under vårt opphold og dermed bare en halv grad fra den absolutte norgesrekorden fra Nesbyen i Hallingdal og datoen søndag 20. juni 1970.
Fredag var det 34,8*C i maksimum og søndag 34,5 - og vi holder så absolutt koken på badestranden her i Patong by eller på utfluktene til andre tropiske ferieherligheter.
Her slipper vi å tenke på snømåking eller å ramle på ishålke ...
Copyright: Bernt Lie


Tilbake

Nyheter

FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!

Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra
Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye
norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til
221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2.
Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.

Les mer


FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime

Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering
på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i
forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var
på 18,6 grader og ikke 18,5.
Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!

Les mer


FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!

Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et
par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt
hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den
kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader
til åtte plussgrader!

Les mer


Nyhetsarkiv

Bernt Lie, Rudsveien 22H, 1346 Gjettum
E-post: bernt.lie38@gmail.com
Site powered by WebOfficeOne ©