Samarbeids- partnere:





|
MAKS. UV-STRÅLING: - Kanskje ikke så høye verdier søndag i lavlandet og til fjells som sist torsdag
Mandal-Eigebrekk, 14.06.15: I lavlandet østafjells kan det også i dag, søndag, bli svært høye verdier for UV- strålingen, slik det var på torsdag. Da lå maksimum UV- stråling på 5,6 på Østerås i Oslo og på Landvik ved Grimstad. Finse toppet med 10,1
Her lengst i sør på Sørlandet er det søndag formiddag minimalt med skyer, lett til laber bris, ren luft og fremfor alt meget tørr luft til å være så tidlig på dagen som kl. 11.00. - Dermed kan det ligge an til at det også i dag kan bli nødvendig for alle som nyter juni-solen i solveggen eller jobber utendørs, å beskytte seg med høy solfaktor. Både faktor 30 og 50 anbefales!
- Rekodnivå torsdag - Sist torsdag den 11. var det en UV-indeks på 5,6 både på Østerås i Oslo og Landvik ved Grimstad, viser data som Vær og vind har hentet fram hos Statens strålevern på Østerås. Det var kl. 14.00 sommertid at denne maksimumsverdien ble logget ut, kan vi fortelle. Verdien 5,5 er grensen mellom moderat og sterk UV- stråling.
- Ekstremt på Finse Den samme ettermiddagen, sist torsdag, var maks- verdien ved forskningsstasjonen på Finse, ved Finsevatn et par kilometer øst for landets høyestliggende jernbanestasjon, på hele 10,1. Strålingskurven viser at dette var like ved kl. 13.00. - Ifølge Statens strålevern ligger verdien 10,5 som grense mellom svært sterk og ekstrem UV-stråling. Selv kortvarig opphold, f.eks. på skitur der oppe mellom 1220 og 1876 meters høyde, i mer enn et kvarters tid uten beskyttelse kan føre til alvorlige solforbrenninger på naken hud. - Det er for eksempel fort gjort å få en "rød ring under kneet" om strømpene skulle gli ned fra nikkerskanten, sier Vær og vind, som mange ganger har opplevd dette nettopp omkring Finse og Hallingskarvet og Hardangerjøkulen en måned tidligere i sommerhalvåret. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|