Samarbeids- partnere:





|
NESTEN TROPENATT: - Varmest i natt på Bømlo og i Lærdal
Mandal-Eigebrekk, 15.08.15: Etter fredagens temperaturer opp på 27-tallet sentralt på Vestlandet skulle man tro at det kunne bli tropenatt i natt, dvs. at temperaturen fram til kl. 08.00 i dag holdt seg over 20,0 grader. Høyeste minimum ble 19,3*C
Fredag var det Vestlandet som hentet hjem de aller høyeste temperaturene. Faktisk det varmeste hittil i løpet av de første 14 dagene av sensommermåneden august. Ifølge eKlima var det 27,2 grader i maksimum på Lærdal-Lærdalsøyri og 27,0*C på Bergen-Florida. Mens regn- og tordenbygene herjet her lengst sør på Sørlandet, var det en svært så varm natt flere steder på Vestlandet. Men alle stedene passerte nattens minimum de magiske tjue blank som skal til for at det skal være en tropenatt i norsk målestokk.
- De høyeste minimum'ene To steder i Sunnhordland og i Sogn var henholdsvis sju og åtte tideler fra kvalifikasjonskravet til en norsk tropenatt. Her har Vær og vind samlet de varmeste stedene i natt med de respektive natteminimum'ene:
* 19,3 grader Slåtterøy Fyr i Bømlo * 19,2 gradere Lærdal-Lærdalsøyri i Sogn * 18,6 grader Leikanger-Njøs * 18,2 grader Austevoll utenfor Bergen * 17,6 grader Vangsnes i Sogn * 17,4 grader Fossmarkli Jernbanestoppested på Vossebanen * 17,3 grader Balestrand-Bale * 17,2 grader Bergen-Florida, og Flesland (Bergen Lufthavn). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|