Samarbeids- partnere:





|
KRAFTIG VESTLANDSREGN: - Opptil 60 mm nedbør på 12 timer torsdag på Folgefonna, varm ettermiddag østafjells
Bærum, 23.10.15: Mens regnværet på Vestlandet torsdag var særlig sterkt i Hardanger, klarnet skydekket på Østlandet opp på ettermiddagen. Sol og en svak fønvind sendte temperaturene opp til 17 grader i Drammen, som ble landets høyeste maksimum i
Under vår tilbakereise over Atlanteren i løpet av kvelden og natten til i dag, torsdag, ble marshøyden omtrent på høyde med Island økt fra 39 til 41.000 fot. Vær og vind, som alltid følger med på fart og flyhøyde der moderne passasjerfly er utstyrt med tv-skjerm i stolryggen foran, følger nøye med i disse viktige dataene, ikke minst når det skjer vesentlige endringer uten at det blir annonsert fra cockpit. Med noe medvind hadde vi vært oppe i en fart av 1023 km/t over havet sør for Grønland og i retning mot Island. Vi hadde på følelsen av at det lå noe lavtrykk og uvær som kapteinen ville fly over. Endringen av marsjhøyde (cruising level) ble endret nokså nøyaktig kl. 06.00 da SAS sin Airbus A-330 var sør for Island og nokså nøyaktig to timer før landing på OSL, Oslo Lufthavn Gardermoen. Vel hjemme og utsovet etter jetlag finner vi forklaringen i eKlima-databasen på Meteorologisk institutt hvor cockpitsjefen endret marsjhøyde: I løpet av dagterminen kl. 08.00 - 20.00 sommertid hadde det regnet kraftig på Vestlandet, spesielt i Hardanger. Han ville åpenbart unngå lavtrykk og turbulens ...
- Her kom mer enn 30 mm Følgende offisielle målesteder hos Meteorologisk institutt fikk mer enn 30,0 mm nedbør på 12 timer:
¤ 59,5 mm, Folgefonna Skisenter (1212 m.o.h.), Jondal i Hardanger (ingen normal der ennå) ¤ 47,5 mm, Takle i ytre Sogn (11,7% av den lokale oktober-normalen) ¤ 40,8 mm, Kvamskogen-Jonshøgdi (10,1% av oktober-normalen der) ¤ 40,4 mm, Kvam-Aksneset i Hardanger (ingen normal ennå) ¤ 38,4 mm, Lysebotn-Nedrebø i Forsand i Rogaland (14,2% av oktober-normalen) ¤ 36,9 mm, Fossmarkli Jernbanestoppested på Vossebanen (ingen normal ennå) ¤ 35,3 mm, Myrkdalen-Vetlebotn i Voss (ingen normal ennå) ¤ 33,2 mm, både Ullensvang Forsøksgård i Hardanger (18,3%), og Modalen III i Nordhordland (ingen normal ennå) ¤ 31,6 mm, Røldalsfjellet (1010 m.o.h.) v/Odda (ingen normal ennå).
- Ganske varmt østafjells og i Møre og Romsdal Samtidig som varmfrontnedbøren trakk seg nordover på Vestlandet, ble det godt og varmt i indre fjordstrøk i Møre og Romsdal i forkant av nedbøren, der steder som Sunndalsøra og Tafjord ofte konkurrerer om å være varmest. Da det klarnet opp på Østlandet utover ettermiddagen, ble det også godt og varmt til å være på dagen to måneder før vintersolverv. Dette er de høyeste maksimumstemperaturene som Vær og vind fant i eKlima-databasen på Meteorologisk institutt:
* 16,6 grader Drammen-Berskog * 16,1 grader Svelvik, og Sunndalsøra * 16,0 grader Gvarv-Nes i Telemark * 15,9 grader Hokksund-NIBIO i Øvre Eiker * 15,7 grader Gjerpen-Århus ved Skien, og Tafjord på indre Sunnmøre * 15,6 grader Hamar III * 15,5 grader Kongsberg Brannstasjon * 15,4 grader Oslo-Bygdøy * 15,3 grader Lier, og Sande-Galleberg * 15,2 grader Ramnes-Kile vestre i Re på indre Vestfold * 15,1 grader Hønefoss-Hverven, og Porsgrunn-Ås * 15,0 grader Horten II, Notodden Flyplass, og Oslo-Blindern. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|