Samarbeids- partnere:





|
STORMSENTERET GORM: - Passerte Göteborg ved 22-tiden og var nede på 970 hPa
Bærum, 30.11.15: Stormsenteret Gorm som passerte sør for Sørlandets sørspiss ved 20-tiden søndag kveld, var uvanlig kraftig til å være så pass tidlig i vinterhalvåret. Øresundsbroen ble stengt da vinden raste som verst med orkan i vindkastene ..
- Hård kuling til storm fra sørvest med vindkast av orkanstyrke melder DMI (Danmarks Meteorologiske Insitut) i et varsel som ble lagt ut på www.dmi.dk kl. 21.15 søndag kveld. Senere meldes det at værstasjonen Sjællands Odde på nordspissen av Sjælland hadde målt orkan i middelvind og med vindkast over 40 m/s.
- Kraftig stormsenter DMI døpte allerede lørdag det innkommende stormsenteret for Gorm slik meteorologene i København hadde analysert situasjonen ute på Atlanteren. Vær og vind har på leting i "det internasjonale flyværet" funnet at Göteborg Lufthavn, Landvetter kl. 22.00 norsk tid (21.00Z) meldte 970 hPa som lufttrykk i den timevise værobservasjonen. Aalborg Lufthavn, Lindholm meldte kl. 20.00 (19.00Z) et lufttrykk i rullebanenivå på 972 hPa, mens Stockholm Lufthavn, Arlanda meldte 974 hPa kl. 02.00 norsk tid (01.00Z). På norsk side av Skagerrak og Kattegat meldte Kristiansand Lufthavn, Kjevik 978 hPa i lufttrykk kl. 19.00 (18.00Z), det samme som Moss Lufthavn, Rygge meldte om ved alle de fire timevise observasjonene kl. 20.00 - 23.00 (19.00 - 22.00Z). - - - Vi regner med at ulike nyhetsmedier etter hvert kartlegger skader som stormen, med "vindstød af orkanstyrke som DMI skriver, forårsaket på sin meget raske vei gjennom Skagerrak og nordlige Kattegat og over Sør-Sverige. Kl. 02.00 hadde DMI plassert stormsenteret ute i Östersjøen øst for Stockholm. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|