Samarbeids- partnere:





|
HØYVANN I MORGES: - Opptil 202 cm i Oslo Havn ved Havnelageret i morges
Bærum, 30.11.15: - Hovedstadens havneområde opplevde den høyeste sjøvannsstanden på snautt to år. Kl. 05.20 i morges viser Sjøkartverkets offisielle måler ved Havnelageret et maks.-nivå på 202 cm. Det er det høyeste der siden desember 2013.
- Kl. 05.20 i morges, mandag, var sjøvannsstanden på sitt høyeste nivå i indre Oslofjorden, nærmere bestemt ved det offisielle målestedet til Statens kartverk utenfor Havnelageret. Nøyaktig 202 cm var toppnivået, viser data som Vær og vind har hentet fra kartverkets nettsider. Også for to år siden, den 5. desember 2013, var nivået svært høyt, dvs. enda litt høyere, nemlig 219 cm, mens rekorden er 226 cm fra den 30.10.2000.
- Høyt også andre steder Blant Kartverkets 25 offisielle målesteder på strekningen Rogaland - Østfold finner Vær og vind disse maksimalnivåene fra i morges eller i middags:
~ 178 cm, Oscarsborg kl. 05.10, 05.20 og 05.30. ~ 154 cm, Viker (Hvaler) kl. 04.20 og 04.30 ~ 148 cm, Helgeroa utenfor Larvik kl. 04.20 ~ 117 cm, Tregde v/Mandal kl. 05.30 og 05.40. ~ 141 cm, Stavanger kl. 13.30.
Ved neste høyvann ca 12 timer senere er det ikke ventet fullt så høy vannstand langs Sørlandskysten og Oslofjorden. Årsaken til høyvannet er kombinasjonen av nesten fullmåne, kraftig vind fra sør og sørvest i forbindelse med stormsenteret Gorm som passerte i Skagerrak søndag kveld og natt til i dag, som stuvet opp havvannet i Skagerrak og Oslofjorden. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|