Samarbeids- partnere:





|
VERDENSVÆRET 1: - Også januar ble tidenes varmeste; hele 0,22 grader varmere enn i rekordåret 2015 og 1,13*C varmere enn normalt
Mornington-Vic-AU, 22.02.16: Globaltemperaturen i januar fra de to amerikanske forskningsinstitusjonene NOAA og NASA viser at den gjorde et nytt rekordhopp fra fjorårets rekordnivå til 1,13*C over det normale, som 4. måned på rad til å gjøre dette
Ytterligere et par tideler høyere enn rekordnivåene fra november og desember 2015 gjorde den globale middeltemperaturen i januar. Kanskje ikke så merkelig all den stund inneværende El Niño-sesong så vidt har begynte å avta i styrke. Det er NASA sine verdensomspennende målinger som Vær og vind har hentet opp etter å ha vært uten internett-tilkobling her nede på Mornington-halvøyen sørsørøst for delstatshovedstaden Melbourne, Victoria.
- Kaldt i Nordøst-Europa, men mildt i resten av verden Årets første måned ble kald i Finland, det nordvestlige Russland, deler av det sentrale Sibir, Mongolia og på Kamtsjatka-halvøyen lengst øst i Sibir. I resten av verden dominerte store temperaturoverskudd. I store deler av Arktis samt tilgrensende områder av Nord- Amerika og Russland var temperaturoverskuddene allment fra fem til ti grader over de respektive normaler (1961 – 1990-normalperioden). To for regionene meget uvanlige tropiske orkaner, Alex på Atlanteren og Pali i det sentrale Stillehavet, utviklet seg i månedens løp. I Nord-Amerika var den store vær-hendelsen den uvanlige kraftige vinterstormen Jonas, som den 23. og 24.1. ga store mengder nysnø i det nordøstlige USA og store trafikkproblemer. I Europa ga ekstremværet Tor nye norske vindrekorder, bl.a. største middelvind = 48,9 m/s (176,0 km/t) den 30.1. Den tropiske orkanen Pali, som på sitt sterkeste ble karakterisert som en kategori II-orkan på Saffir- Simpsons orkanskala, ble helt eksepsjonell ved at den kom så langt sør mot Ekvator som til 2,3 grader nordlig bredde innen den ble nedgradert til et vanlig lavtrykk, som siden oppløste seg, heter det i hurtigoversikten fra WWW / WMO. – Orkan, vindstyrke 12, begynner som kjent på 32,7 m/s (117,7 km/t).
EKSTREMTEMPEATURENE OG STØRSTE DØGNNEDBØR Vær og vind starter som vanlig med de norske ekstremene, slik de fremkommer i Klimatologisk månedsoversikt fra Klimadivisjonen på Meteorologisk institutt, før vi går over på de ulike verdensdelene.
NORGE ¤ 17,2*C, Sunndalsøra III, tirsdag den 26. ¤ -42,5*C, Cuovddatmohkki, torsdag den 7. 81 mm nedbør, Maudal i Gjesdal (Rogaland) onsdag den 27.
EUROPA ¤ 25,7*C, Tortosa, Spania, fredag den 8. ¤ -43,7*C, Hoseda-Hard, Russland, søndag den 10.
NORD-AMERIKA ¤ 39,0*C, La Hachadura, El Salvador, fredag den 1. ¤ -46,7*C, Riviere aux Feilles, Quibec, Canada, fredag den 29. 161 mm, Danville, Kentucky, den lørdag 23.
ASIA ¤ 37,6*C, Nakhon Sawan, Thailand (dato ikke oppgitt) ¤ -54,1*C, Ust’-Nera, Sibir, søndag den 24.
ARKTIS ¤ 12,1*C, Narsaq Helioport, Grønland, torsdag den 21. ¤ -55,3*C, GeoSummit (3.255 m.o.h.), også Grønland, søndag den 31.
SØR-AMERIKA ¤ 42,6*C, Mariscal Estigarriba, Paraguay, søndag den 24.
AFRIKA ¤ 48,6*C, Augrabies Falls, Sør-Afrika, tirsdag den 5. ¤ -6,1*C, Naama (1.166 m.o.h.), Algerie, søndag den 17.
AUSTRALIA / OCEANIA ¤ 47,4*C, Marble Bar, Western Australia (WA), tirsdag den 5. ¤ -3,0*C, Mount Hotham, Victoria, fredag den 15. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|