Samarbeids- partnere:





|
FØRSTE UNDER MINUS 40: - Tre steder i Karasjok og Kautokeino kommuner har hatt det så kaldt hittil i dag
Bærum, 04.01.17: Vinterhalvårets hittil laveste notering - minus 41,6 grader - innløp i Meteorologisk institutts database i natt, fra Karasjok-Márkannjárga. Norgesrekordholderstedet fra 1885/1886 med sine -51,4*C er seg fortsatt blant det kaldeste
Som i fjor forekom årets laveste temperatur i løpet av første uke av januar. I dag skriver vi den fjerde januardagen, og i natt har det vært tre av Meteorologisk institutts faste værstasjoner på Finnmarksvidda som har notert seg for temperaturer ned på 40-tallet minus.
- Dette var det kaldeste Vær og vind har listet ut fra Meteorologisk institutts datavarehus de aller laveste minimumstemperaturene samtidig som vi ser at det midt på dagen i dag var rimelig kaldt: Omkring 36 kuldegrader de kaldeste stedene. Her er de laveste minimum'ene pr kl. 14.00 i dag:
* -41,6 grader Karasjok-Márkannjárga * -41,1 grader Cuovvdatmohkki * -41,0 grader Suolovuopmi-Lulit * -38,8 grader Nyrud i Pasvikdalen * -37,9 grader Pasvik-Svanvik * -37,0 grader Kautokeino I * -36,2 grader Tana Bru * -34,9 grader Sihccajávri * -29,0 grader Kirkenes Lufthavn * -26,0 grader Tamokdalen i Balsfjord kommune * -25,9 grader Bardufoss. NB: Begge de sistnevnte stedene ligger i Troms fylke.
- Kaldt også i Tromsø "Hjemme hos" Meteorologisk institutt, Tromsø (eller kanskje heller Vervarslinga for Nord-Norge) har det også vært kaldt i dag. Så langt utover onsdagen har det vært minus 13,4 grader - som er to tideler kaldere enn 2016-kunne oppvise på det kaldeste i januar og ut gjennom hele året. Vi må tilbake til 2010 for å finne mer kulde enn dette: Minus 15,2 grader fra den 29.1. Ser vi ellers tilbake i januar-månedene på 2000-tallet, finner vi utenom nettopp nevnte -15,2 bare en enkelt dag i 2003 som hadde tilsvarende dagens minus 13,4 grader. Det var på nyttåresdagen. - Så dagens kulde lengst mot nord i det lange landet vårt, er blant de mer spesielle... Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|