Samarbeids- partnere:





|
RETTELSE TIL VÅRT NYHETSOPPSLAG "HJEMLIG JULEMÅNED...
Bærum, 05.01.17: I den siste delen av nettopp siterte titteloppslag i forgårs ble det gitt en feilaktig opplysning om landets minste desember-nedbør på 0,2 mm på Alvdal i Nord-Østerdal. Samme info fremkom også i Klimatologisk månedsoversikt
Under torsdagens klimaseminar på Meteorologisk institutt i formiddag der Vær og vind hadde en kort samtale med førstekonsulent Stein Kristiansen - som er ansvarlig for alle de fyldige tabellsidene med interessante værdata av ymse slag, fremkom det at deres info i teksten i Klimatologisk månedsoversikt for desember var feil om den minste månedsnedbøren i desember 2016. Både selve tekstopplysningen og tilsvarende i tabellsiden med Hedmark fylke der den ytterst beskjedne månedssummen på 0,2 mm (to tidels millimeter) står, er feil. Alvdal er en av de mange NIBIO-stasjonene som er innlemmet i Meteorologisk institutts stasjonsnett. Men Alvdal måler ikke nedbør i vinterhalvåret november - mars. Så hvordan de to tidels millimeterne har lurt seg inn i datasystemet vårt, er utenfor mitt herredømme, forklarte Kristiansen Vær og vind i en pause under dagens klimaseminar. Vær og vind ber interesserte værklikkere om å stryke fra hukommelsen at Alvdal med sine 0,2 mm nedbør var tørrest i landet. Nestemann på "tørketoppen", Gausdal-Follebu med sine 4,8 mm, rykker dermed opp som det tørreste stedet i Norge i desember 2016. Middagshilsen fra Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|