Samarbeids- partnere:





|
19.4.1964: - Vær og vind markerer at det er 53 år siden at årsvarmeste på Klepp og Sola var så tidlig som dagens dato
Bærum, 19.04.17: I dag skriver vi den 19. april, 5 dager etter primstavens første sommerdag. Dagens høyeste temperatur - 12,4 grader - ble logget ut på Grimstad- Landvik, som vi passerte i ettermiddag på hjemvei fra sommerbasen på Mandal-Eigebrekk.
Men for nøyaktig 53 år siden var det nokså nøyaktig ti grader varmere. Ifølge Vær og vinds rekordoversikter lyder norgesrekorden i varme nettopp på den 19. april på 22,3 grader, avlest på Sola (Stavanger Lufthavn). Året var 1964. I et oppslag her på Vær og vind for fire år siden, lagt ut den 20.04.2013 kl. 00.56.13, skriver vi at nevnte 22,3 grader ble årsvarmeste på Sola. Verkern mai, juni, juli, august eller september kunne oppvise en så høy maksimumstemperatur. Det årets nest høyeste ble 22,0*C den 8. august.
- Solas fem høyeste i 1964 Sommeren 1964 var ikke dn kaldeste sommerperioden (juni, juli og august til sammen) på Sola siden værmålinene der startet i 1935. Sesongens middeltemperatur ble 12,6 grader, mot normalt 13,8*C. De fem høyeste maks'ene i 1964 ble disse:
¤ 22,3*C den 19. april (norgesrekorden på denne datoen!) ¤ 22,0*C den 8. august ¤ 21,6*C den 14. juni * 20,9*C den 26. mai ¤ 20,1*C den 3. september. - - - Som Vær og vind skrev den 20.4.2013, skjedde tilsvarende på værstasjonen på Klepp på Jæren. Derimot var det flere offisielle værstasjoner i Rogaland og Vest-Agder der maks.temp'en den 8. august gikk noen tideler høyere enn den 19. april. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|