Samarbeids- partnere:





|
BERGENSNEDBØREN SISTE DØGN: - Fra 13,8 mm på Florida til 71,9 på Gullfjellet
Mandal-Eigebrekk, 06.08.17: Bygenedbøren i Hordaland og Rogaland siste døgn ga store lokale forskjeller der bygene traff de offisielle regnmålerne til Meteorologisk institutt. Det kom fem ganger så mye på Gullfjellet som nede på Florida i Bergen!
Varslingsmeteorologene ved Meteorologisk institutts tre hovedsentraler i Oslo, Bergen og Tromsø sliter med å varsle sånn noenlunde riktige nedbørmengder i de ulike delene av det lange landet vårt. Enkelte byge-celler kan nå en høyde av 12 - 13.000 meters høyde, og da blir det en skysøyle på 10 - 12.00 meters høyde som inneholder nedbør, i slike tilfeller som hagl og ledsaket av tordenværsaktivitet. Over et lite område kan det derfor komme opptil 190 mm på et par-tre timer, slik som på Sangefjell i Ål i Hallingdal for fire-fem år siden.
- Siste døgn i Bergen Fra Meteorologisk institutts database, eKlima, har Vær og vind hentet ut disse lokale døgnsummene innen Bergen by og kommune for det offisielle nedbørdøgnet søndag 6.8.2017, som ble avsluttet pr kl. 08.00 i morges:
¤ 71,9 mm, Gullfjellet ¤ 27,2 mm, Bergen-Sandsli ¤ 21,3 mm, Flesland (Bergen Lufthavn) ¤ 16,7 mm, Skredderdalen ¤ 13,8 mm, Bergen-Florida.
Ergo: Siste døgns nedbør ble mer enn fem ganger så stor oppe på Gullfjellet som nede i bysentrum på Florida.
- Det mesteellers vestpå Dette var de største døgnsummene Vær og vind fant på eKlima nå i middags:
¤ 71,9 mm, Gullfjellet i Bergen (27,4% av august- normalen på Gullfjellet-Osavann) ¤ 54,2 mm, Obrestad Fyr i Hå på Jæren (45,9% av august-normalen der) ¤ 45,0 mm, Helland i Gjesdal (24,7% av august- normalen) ¤ 44,0 mm, Hundseid i Vikedal i Nord-Rogaland (19,6%) ¤ 42,5 mm, Kritle i Etne i Sunnhordland ¤ 41,0 mm, Fossmarkli Jenrbanestoppested på Vossebanen. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|