Samarbeids- partnere:





|
KATEGORI V-ORKANEN IRMA: - Ikke alene på Atlanteren eller i Mexicogulfen
Miami/Bærum, 07.09.17: Mens all oppmerksomhet følger orkanen Irma og hennes herjinger i Karibia, har hun en etterfølger som også har krysset Atltanteren fra Vest-Afrika på noen dager. Jose er hans navn og følger vestover på en noe sørligere bane.
Jose ble onsdag ettermiddag norsk klassifisert som en kategori I-orkan. Den har kurs vestnordvest (285 grader) med et fremrykk på 29,6 km/t (16 knop). Analysert posisjon kl. 11.00 norsk sommertid (09.00 UTC) er 14,8 nord og 49,1 vest der lufttrykket i øyeblikket er nede i 986 hPa. Største middelvind ligger på 148,2 km/t (41,2 m/s), med vindkast opp i 185,2 km/t (50,0 m/s). Om kvelden fredag norsk (20.00) er den ventet å være på sitt sterkeste med sterkeste middelvind på 203,7 km/t (56,6 m/s) og vindkast opp i 250,0 km/t). Det betyr at Jose har utviklet seg til en kategori III-orkan iht Saffir-Simpsonsskalaen. Anslått geografisk posisjon er 16,4 nord og 57,5 vest, med andre ord ca 260 kilometer øst for de østligste øyene i De små antiller som de ytterst hardt ramte øyene Antigua og Barbuda. Slik Vær og vind analyser situasjonen, vil en svekket Jose ligge på en nordligere kurs enn Irma og dermed gjøre landfall over Bahamas.
- Irma Hun har i de senerste timene forflyttet seg i retning vestnordvest med en fart av 27,8 km/t og er analysert til å ligge ca 160 kilometer ute over havet mellom Puerto Rico og Den dominikanske republikk. Irma er bare ubetydelig redusert i styrke og villskap: Største middelvind på 287,1 km/t (79,7 m/s) og sterkeste vindkast på 352,9 km/t (97,7 m/s). Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|