Samarbeids- partnere:





|
KATEGORI I-ORKANEN OPHELIA HAR KURS MOT OSS: - Ny voldsom vind kan true vestkysten av landet vårt
Miami/Bærum, 12.10.17: Midtveis på Atlanteren mellom Marokko og Florida beveger den tropiske orkanen Ophelia, den 15de i rekken av årets tropiske sykloner på Atlanteren, seg sakte nordnordøstover. Den ventes mandag å nærme seg vestkysten av Irland
Kategori I-orkanen Ophelia på Midt-Atlanteren torsdag ettermiddag norsk tid har sakte kurs nordnordøstover i retning av Irland. Kl. 17.00 CEST (15.00 UTC) hadde de amerikanske orkan-meteorologene ved NHC i Miami, Florida, analysert Ophelia til å ligge på posisjonen 30,5 N og 35,6 W - som svarer til midtveis mellom Marokko og Florida. Ophelia har tidligere i dag beveget seg "oppover" i Atlanteren med en hastighet av bare to knop (3,6 km/t). Lufttrykket i orkanens øye ligger på 978 hPa, og i umiddelbar nærhet av dette blåser det 148,2 km/t (41,2 m/s) som største middelvind, men med vindkast opp i 185,2 km/t (51,4 m/s). Fram til midnatt UTC natt til lørdag (02.00 CEST) har samme intensitetsnivå. NHC-meteorologene melder i sin bulletin nr 14 at Ophelia midt på dagen lørdag setter opp farten vesentlig, men at hun fortsatt er en kategori I-orkan. Tirsdag middag kl. 12.00 UTC (14.00 CEST) regner NHC-Miami med at Ophelia har nådd en posisjon omkring 60,5 N og 5,5 W etter å ha passert like utenfor vestkysten av Irland. Mandag midt på dagen (kl. 12.00 UTC) er Ophelia stadig en kategori I-orkan med største middelvind på 33,4 m/s. Det blir spennende å følge denne "sinte damen" de nærmeste dagene mens hun nærmer seg våre breddegrader og nære havområder. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|