Samarbeids- partnere:





|
NYE FYLKESVARMEREKORDER PÅ AGDER: - Kristiansand S. og Grimstad satte nye november-rekorder den 2.11.
D-Freising/München, 03.11.17: Mens Vær og vind befinner oss i det syd-tyske og er kommet til en vamere sone enn hjemme, opplever vi at det torsdag ble satt flere lokale varmerekorder. I begge Agder-fylkene er det snakk om nye fylkesvarmerekorder!
Og vi som trodde at vi tok en avstikker ned over Kontinentet til varmere strøk i Europa da vi torsdag formiddag fløy ned til München og ankom flyplassen i behagelig høstvarme, viste det seg senere på kvelden at det i begge Agder-fylkene hadde vært enda varmere enn vi hadde opplevd i Bayern. - Både i Vest-Agder og i Aust-Agder ble det satt nye fylkesrekorder i novembervarme, som allerede er lagt inn i rekordoversiktene våre her på nettstedet, kan Vær og vind melde fra vår midlertidige høstferieadresse. Det er en kombinasjon av fønvind og nordvestvind som har sørget for at temperaturene kom opp i 17,1 grader på det aller var meste. I vest-fylket ble rekordforbedringen vel halvannen grad. i aust-fylket nøyaktig en halv grad. Og i begge fylkene er det de lokale rekordene fra den 6. november for elleve år siden som ble slått.
- Tirsdagsvarmen Fra eKlima-databasen til Meteorologisk institutt har vi hentet ut de høyeste temperaturene som ble målt tirsdag:
* 17,1 grader Kristiansand-Kjevik (den gamle fylkesrekorden hadde Kjevik på 15,5*C fra den 6.11.2006) * 16,8 grader Grimstad-Landvik (den gamle fylkesrekorden i Aust-Agder hadde Lyngør Fyr og Arendal-Torungen Fyr på 16,3*C også fra den 6.11.2006) * 15,9 grader Byglandsfjord-Neset * 15,7 grader Kristiansand S.-Oksøy Fyr * 15,4 grader Mandal-Møllebakken * 15,1 grader Lyngør Fyr (der den gamle fylkesrekorden på 16,3*C fra 6.11.2006 fortsatt står).
Det er nok en del andre steder som har satt nye lokale november-rekorder. Men de har vi ikke fått tid til å sjekke i en tidlig nattetime natt til fredag. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|