Samarbeids- partnere:





|
ENDELIG EKSTREMVÆR VESTPÅ: - Aina ble hennes navn; estremvarsel pga voldsom vind, voldsom nedbør, stor bølgehøyde og høy vannstand langs kysten
Bærum, 07.12.17: Presis kl. 18.07 i kveld bestemte de vakthavende meteorologene ved Vervarslinga på Vestlandet, Bergen, å legge ut EKSTREMVÆRVARSEL for Vestlandet sør for Stad, ifølge Meteorologisk institutts nettside. Hele fire viktige elementer
- Et stormsenter befinner seg torsdag kveld i nordlige Nordsjøen og beveger seg mot Vestlandet. Det ventes full til sterk storm utsatte steder og kraftige vindkast inn over land. Kombinasjonen av sterk vind, store nedbørmengder og høy vannstand gir potensiale for store ødeleggelser, skriver Met.no i sin innledning til selve ekstremværvarselet.
- Aina ble navnet Ekstremværet fikk navnet - nå har Meteorologisk institutt begynt på nytt i alfabetet, og da ble det Aina (neste ekstremværvarsel blir navngitt med et mannsnavn på B. Etter som den ansvarlige redaktør av Instituttets nettside nettside (www.me.no) selv navngir de to bergensmeteorologene som står for ekstremværvarselet, forteller Vær og vind at det er statsmeteorologene Martin Granerød og Reidun Holmøy, begge ved VVV (Vervarslinga på Vestlandet, Bergen). Vær og vind våger å trosse meteorologidirektør Bård Fjukstad ved VA på Blindern i Oslo om ikke å navngi de ansvarlige for slike varsler, etter som det alltid er et team som står bak vurderingen og avgjørelsen om EKSTREMVÆRVARSEL og OBS-VARSLER.
- Kraftig stormsentrum Ekstremværvarselet for Aina forteller imidlertid ikke om hvor kraftig stormsenteret i den nordlige delen av Nordsjøen eller noen nærmere posisjon for deres analyse. Vær og vind iler til med detaljer: Stormsenteret på under 960 hPa (720,1 mm Hg) ligger torsdag kveld kl. 19.00 CET på cirka-posisjonen 62,5 grader nord og 3,5 grader øst, etter hva vi kan se av det lille værkartet på nettportalen "yr.no". Sentralt over Grønland ligger et høytrykk på mer enn 1045 hPa (783,9 mm Hg). Denne betydelig trykkforskjellen setter opp voldsom vind idet seløve stormsenteret nærmer seg land på Nordvestlandet.
- Voldsomt Torsdag kveld varsles det økning til full, til dels sterk, storm 30 m/s utsatte steder sør for Sognefjorden. Det ventes vindkast på 35 - 40 m/s inn over land. Natt til fredag er det ventet høy vannstand, 35 - 45 centimeter over høydene oppgitt i tidevannstabellen. Det ventes også høye bølger inn mot kysten, estimert til åtte til elleve meter meter.
- Etter voldsom nedbør Siste 12 timer fram til kl. 19.00 CET i kveld var det kommet opptil 73,4 mm på indre strøk av Hardanger, nærmere bestemt i Skjeggedal i Odda. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|