Samarbeids- partnere:





|
2,2*C FRA NORGESREKORDEN I DESEMBER: - Rekdal i Vestnes i ytre Romsdal varmest i landet i går
Bærum, 20.12.17: Da varmfronten sveipet inn over Møre og Romsdal i går, ble det registrert uvanlig høye temperaturer i fjordstrøkene i dette fylket. På gårsdagens dato var det fire tideler fra norgesrekorden, men over to grader fra norgesrekorden.
Akkurat på denne tiden av desember i forfjor sveipet en varmfront inn fra Atlanteren og Norskehavet til kystområdene på Nordvestlandet. Midt på dagen i går, i timen mellom elleve og tolv, føk temperaturen på Rekdal i Vestnes i ytre Romsdal opp i 16,1 grader, ifølge Vær og vinds søk i Meteorologisk institutts eKlima- database. På gårsdagens dato var dette bare fire tideler fra gjeldende norgesrekord, nemlig 16,5 grader fra Bingsa i Ålesund i 2015. Noe lenger unna befinner den absolutte norgesrekorden i desember-varme seg: 18,3 grader fra Sunndalsøra III og den 1.12.1998.
- Gårsdagens varmeste Etter våre søk i eKlima-databasen kan vi viderebringe disse maks'ene fra den 19.12.2017:
* 16,1 grader Rekdal i Vestnes i ytre Romsdal * 13,7 grader Brusdalsvatn II i Ålesund * 13,6 grader Ørskog på Sunnmøre * 12,9 grader Ålesund-Industriveien * 12,6 grader Kristiansund Lufthavn * 12,3 grader Molde-Nøisomhed, Emblem i Ålesund, og Svelgen II i Bremanger i Nordfjord * 11,7 grader Ålesund-Vigra * 11,2 grader Molde Lufthavn, og Ørsta-Volda Lufthavn * 10,8 grader Molde-Hindalsøra * 10,6 grader Ona II i Sandøy på Romsdalskysten, og Svinøy Fyr i Herøy på Sunnmørskysten * 10,2 grader Fiskåbygd i Vanylven på Søre Sunnmøre * 10,1 grader Veiholmen i Smøla i Møre og Romsdal. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|