Samarbeids- partnere:





|
VÅRVARME FØR PÅSKEKULDE: - Torsdag var Hof i Vestfold varmest med 13,7 grader
Mandal-Eigebrekk, 22.03.18: Ifølge de siste varslene for palmehelgen og den første delen av årets påske skulle det bli penest vær på Østlandet og lengst nord i landet. Temperaturene kunne ifølge vakthavende meteorolog på Blindern nå opp til 4+.
Med dette langtidsvarselet friskt i minne, kanalisert av NTB til alle landets medier fra Meteorologisk institutt, var det høyest interessant å oppleve at det i dag på det varmeste ble hele 13,7 grader, logget ut på Hof-Eikenes i Vestfold, nærmere bestemt øverst i Lågendalen. Vær og vind har sett på eKlima at det var i timen mellom 13.00 og 14.00 i dag at dagens landsmaksimum på 13,7 grader ble logget ut der.
- Det varmeste i siste tre måneder Ja, verken i januar eller februar ble det målt såpass høye temperaturer - lokal fønvind på indre fjordstrøk i Møre og Romsdal fylke har dette vinterhalvåret nesten helt uteblitt. Vi må faktisk tilbake til lillejulaften - tre måneder på en dag nær - for å finne høyere temperatur i det lange landet vårt. Den 23.12.2017 var det nemlig 13,7 grader på Lyngør Fyr i Tvedestrand (Aust-Agder), som ble den nye fylkesvarmerekorden i desember for dette fylket. - - - Her nede på Mandal-Eigebrekk måtte vi nøye oss med en maks.temp. på 7,9 grader. Etter hvert som den varmende vårsolen smeltet snøen på jordet og rundt husveggen, tittet de første snøklokkene fram. De hadde vært begravet av langvarig vintersnø, selv innenfor hundremetersbeltet fra Skagerrak. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|