Samarbeids- partnere:





|
GLOBALTEMPERATUREN I APRIL: - Tidenes tredjehøyeste bare slått av 2016 og 2017. Ny verdensrekord på 50,2 i Pakistan og minus -73,1*C i Antarktis
Mandal-Eigebrekk, 18.05.18: Ifølge NASAs foreløpige beregninger endte globaltemperaturen i april på 14,86 grader. Det er 0,76 over 1961 – 1990-normalen og blir dermed den tredjehøyeste siden 1880, slått av april i 2016 og 2017, melder Vær og vind.
Bare 0,06 grader lavere enn i 2017 og 0,21 grader lavere enn i rekordåret 2016 endte globaltemperaturen for årets april. Det går fra av den foreløpige oversikten fra den amerikanske forskningsinstitusjonen NASA, som nettopp har oppdatert sin tabelloversikt gjennom 137 år. Når aprils globalmiddel ble tidenes tredje høyeste, skyldes det ikke minst at Europa som helhet har vært den varmeste. Også Australia og Argentina hadde nasjonalt sett en rekordvarm april
- Hjemme og ute Her i landet lå månedstemperaturen for hele landet som helhet 1,4 grader over normalen (normalperioden er stadig 30-årsrekken 1961 – 1990), skriver Obsklim-divisjonen på Meteorologisk institutt i Klimatologisk månedsoversikt for april. Bak dette landsmidlet skjuler det seg bl.a. at Juvvasshøe (1894 m.o.h.) i Midt-Jotunheimen hadde en april som i middel var hele 2,9 grader varmere enn normalt og Oppdal-Sæter i Trøndelag 2,8*C over, mens det f.eks. på Fagernes og Fåvang-NIBIO var 0,4*C under normalen. De to første dagene av april ble det her hjemme satt ikke mindre enn sju nye fylkeskulderekorder, som Vær og vind kunne melde om allerede den 1. og 2. april og da måtte oppdatere våre rekordsider. Hav-isen omkring Antarktis nådde sitt laveste nivå helt i slutten av måneden og lå på tilnærmet samme nivå som i fjor. Den amerikanske øygruppen Hawaii ble rammet av voldsomt regnvær, spesielt øyen Kauai, med offisiell og godkjent døgnverdi på 715 mm på Hanalei. En nedbørmåler på den nærliggende øyen Waipa registrerte samtidig 1.262 mm, en døgnnedbør som for tiden er under etterkontroll. En for sesongen meget sen tropoisk orkan, Fakir, over det sørvestlige Indiahavet, droppet 426 mm regn i Baril og 426 mm i Hauts de Sainte-Rose på den franske øyen La Réunion. På sistnevnte sted falt hele 176 mm regn i løpet av én time, noe som er rekord på den franske øyen ifølge Météo France. I Australia ble det i dagene fra og med mandag den 9. satt nye delstats-varmerekorder i South Australia (SA), New South Wales (NSW), og Victoria (Vic).
EKSTREMTEMPERATURENE OG STØRSTE DØGNNEDBØR
NORGE ¤ 23,2*C, Etne II i Sunnhordland, torsdag den 19. ¤ -32,2*C, Sandhaug på Hardangervidda vest (ny fylkeskulderekord i Hordaland), søndag den 1. * 52 mm nedbør, Lurøy på Helgelandskysten, torsdag den 26.
ARKTIS ¤ 13,8*C, Narsarsuaq, Grønland, tirsdag den 17. ¤ -51,2*C, GeoSummit (3255 m.o.h.), også Grønland, onsdag den 4.
NORD-AMERIKA ¤ 43,0*C, Flere steder i Mexico, både fredag den 6. og mandag den 30. ¤ -39,7*C, Kay Lake, Saskatchewan, Canada, mandag den 2. * 261 mm, Valle Nacional, Oaxaca, Mexico, tirsdag den 10.
SØR-AMERIKA ¤ 39,5*C, Macae, Brasil, mandag den 2. ¤ -13,5*C, Chuapalca, Peru, torsdag den 5. * 175 mm, Istmina, Colombia, onsdag den 11.
ANTARKTIS ¤ 7,5*C, Base Esperanza, lørdag den 14. ¤ -73,1*C, Dome Fuji (3810 m.o.h.), fredag den 6.
EUROPA ¤ 35,0*C, Tirana-La Praka, Albania, lørdag den 28. ¤ -32,2*C, Sandhaug (1250 m.o.h.), Norge, søndag den 1. * 112 mm, Renteria, Spania, tirsdag den 10.
AFRIKA ¤ 46,0*C, Yelimane, Mali, torsdag den 5., og Linguère, Senegal, fredag den 6. ¤ -5,6*C, Izafia (2371 m.o.h.), Kanariøyene, * 436 mm, Baril, La Réunion, det sørvestlige Indiahavet, tirsdag den 24.
ASIA ¤ 50,2*C, Nawabshah-Shaheed-Benazirabad, Pakistan, mandag den 30. NB: Dette er ny pakistansk og dessuten ny verdensrekord for april-varme, 0,2*C høyere enn fjorårets verdensrekord. ¤ -39,5*C, Chumpuruk, Sibir, tirsdag den 3. * 297 mm, Shido, Kochi, Japan, onsdag den 25.
AUSTRALIA OG OCEANIA ¤ 43,7*C, Roebourne, Western Australia (WA), tirsdag den 3. ¤ -5,2*C, Liawenee, Tasmania (Tas), onsdag den 18. * 715 mm, Hanalei, Kauai, Hawaii, lørdag 14. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|