Samarbeids- partnere:





|
SOMMERENS ANDRE TROPENATT: - Lyngør Fyr hadde 20,4*C i natt på det mest tempererte
Bærum, 04.06.18: Sommerhalvårets andre tropenatt skjedde i natt. Riktig nok var det bare ett sted at nattetemperaturene holdt seg oppe på 20-tallet fram til kl. 08.00 CEST i morges, på Lyngør Fyr lengst nord på Sørlandskysten. Det er rekordtidlig!
I Vær og vinds jakt på tropeetter dette makeløse sommerhalvåret som vi nå er kommet et varmt stykke inn i, fikk vi den andre tropenatten. Natt til i dag var det bare Lyngør Fyr i Tvedestrand som klokket inn stedet aller tidligste tropenatt referert til kalenderen og starten på juni. Nattens minimum stoppet på 20,4 grader, så det holdt med god margin til å bli den andre tropenatten i dette sommerhalvåret. - Datoen den 4. juni er rekordtidlig - på Lyngør og senere Lyngør Fyr har tidligste tropenatt vært den 24. juni. Det skjedde i 1953 (nattens minimum var da 20,2*C). - Så årets mai og juni har vært helt, helt eksepsjonelt, mener Vær og vind.
- Nesten tropenatt Fire andre steder i ytre Oslofjorden og langs Sørlandskysten som lå nærmerst til å ha opplevd tropenatt i natt, var Færder Fyr og Kragerø- Jomfruland der nattetemp'en stoppet på 19,7 grader, og på Svenner Fyr utenfor Larvik og Arendal- Torungen Fyr der det ikke var kjøligere enn 19,6 grader. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|