Samarbeids- partnere:





|
SOMMEREN 2018: - Drammen setter ny norgesrekord med 19,1*C i middeltemperatur hvis de neste seks døgns temperaturprognoser slår til
Mandal-Eigebrekk, 26.08.18: Pr. kl. 01.00 i natt var det 6 døgn igjen av august og dermed sommeren 2018. Værstasjonen Drammen-Berskog ligger an til å sette ny norgesrekord for middeltemperaturen for sommersesongen, viser siste nytt fra Vær og vind
I denne tropevarme delen av juni og juli over det sentrale østlandsområdet og den mer tempererte august-måneden hittil er det stor sannsynlighet for at buskerudhovedstaden Drammen setter ny norgesrekord for middeltemperaturen i de tre sommermånedene juni, juli og august til sammen, viser denne prognosen fra Vær og vind. Det er de to værstasjonene Drammen-Berskog og Oslo- Bygdøy som ligger best an når seks døgn gjenstår av august og middeltemperaturen for august begge steder kan synke fra 17,2 til 16,6 grader når siste timevise momentantemperatur logges ut kl. 01.00 CEST natt til lørdag 1. september.
- En ny norgesrekord I nokså nøyaktig 71 år har norgesrekorden på 19,0 grader i middeltemperatur for sommeren stått etter at Fornebu satte den i 1947, da august var den varmeste av de tre sommermånesdene. Normalt sommermiddel på nedlagte Fornebu værstasjon og lufthavn var 16,3 grader. Temperaturprognosene for resten av årets august på nettportalen "yr.no" viser - ifølge Vær og vind beregninger - middeltemperaturene til og med lørdag den 25.8. begge steder lå på 17,2 grader på eKlima, men vil synke til 16,6 grader når måneden - og sommeren - er omme. Da ender sommeren på Drammen-Berskog på 19,1 grader og dermed ny norgesrekord, mens Oslo-Bygdøy ender på 19,0 grader og tangering av 1947-rekorden fra Fornebu. - Spennende innspurt på tropesommeren 2018 som bl.a. har gitt nye rekorder for antall tropedager (maksimum på 30,0*C og høyere) i samme år, og et kjemperas av nye lokale varmerekorder, konkluderer Vær og vind. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|