Samarbeids- partnere:





|
FLORENCE REDUSERT I KRAFT OG FART: - Er natt til fredag norsk tid redusert til kategori II-orkan; har saknet farten til 7,4 km/t
New York City, 14.09.18: Stor overgang for Vær og vind de seneste timene - fra den lille byen Lincoln, Maine, med sine 1.700 innbyggere, til NYC med nesten tusen ganger så mange, 68 minutter i luften fra BGR til LGA og til hotell på Manhattan...
Torsdag kveld øst-amerikansk tid er alle tv-kanalene opptatt av orkanen Florence, som i skrivende stund (kl. 04.30 CEST fredag) har mistet mye av sin vindkraft, men bringer med seg van(n)vittige nedbørmengder over en større del av delstaten North Carolina. Prognosene viser nærmere tusen millimeter regn så fremt Florence sitt øye fortsatt setter farten ned og det store nedbørfeltet bare beveger seg sakte mot vest, senere nordvest. Kl. 23.00 CEST analyserte orkanmeteorologene i Miami, Florida, farten til å være nede i 7,4 km/t (4 knop), mens største middelvind er på 157,4 km/t (43,7 m/s) med vindkast opp i 194,5 km/t (54,0 m/s). Fra å ha vært kortvarig en kategori V-orkan er Florence nå nede i kategori II. Posisjonen 33,7*N og 76,2*W svarer til ca 150 kilometer østsørøst for byen Wilmington, NC. - Men det er ikke den voldsomme vinden som meteorologene og delstatsguvernørene i North og South Carolina advarer mot, men hvilke oversvømmelser som den voldsomme nedbøren kan gi og hva økt hav-vannstand langs kysten kan bety for den lavestliggende bebyggelsen.
- NYC-kvelden Senkveld lokal tid torsdag kveld er det 22 grader, overskyet og nesten vindstille på Manhattan - som en varm sensommerkveld hjemme i gamlelandet. Her skal Vær og vind være til søndag kveld... Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|