Samarbeids- partnere:





|
0,2*C FRA HØYSOMMERVARME DAGEN FØR DAGEN: - Gulsvik Jernbanestasjon nådde 24,8*C som varmest i landet
Mandal-Eigebrekk, 17.05.19: - Flere steder hadde over 20 grader i dag, kunne NRKs tv-værmelder, statsmeteorolog Terje Alsvik Walløe, fortelle i Kveldsnytt-værmeldingen etter den lange Grand Prix-sendingen fra Tel Aviv. Vær og vind har telt opp 118!
Vær og vind vil igjen bruke anledningen til å peke på at værvarslingsmeteorologene ser ut til å være svært omtrentlige i sin omtale av de faktiske værforholdene som nettopp har vært, for å si det pent. I Kveldsnytt- værmeldingen fortalte tv-meteorologen, statsmeteorolog Terje Alsvik Walløe, at det i dag (torsdag) hadde vært flere steder som hadde hatt over 20 grader. I en tidlig nattetime "på selveste dagen med stor D" har Vær og vind telt opp til sammen 118 av Meteorologisk institutts godkjente målesteder som torsdag 16.5. kunne notere seg for en maks.temp. på 20,0 grader eller enda varmere, altså en dag med nordisk sommervarme. Vi har da sett bort fra helt åpenbare feilmålinger som den på Gardermoen PLU, de nye klimastasjonene i og omkring Lillehammer, og de ikke godkjente stasjonene i Oslo. Av de 118 sommervarme stedene tar Vær og vind i en tidlig nattetime natten til vår grunnlovsdag bare med de aller høyeste maks'ene, der den høyeste var bare to tideler fra å ha en høysommerdag:
* 24,8 grader Gulsvik Jernbanestasjon * 23,7 grader Roverud v/Kongsvinger * 23,6 grader Kongsvinger * 23,2 grader Hokksund-NIBIO i Øvre Eiker, Tofte- Rulleto i Hurum, Nøtterøy-Torød, og Tønsberg-Kilen * 23,1 grader Nøtterøy-Vestskogen * 22,9 grader Øsaker i Sarpsborg, Rygge-Huggenes v/Moss, Evenstad-DIH i Østerdalen, Nøtterøy-Tenvik, Gjerpen-Ås i Skien, og Voss-Vossevangen * 22,8 grader Ramnes-Kile vestre på indre Vestfold, og Etne II i Etne i Sunnhordland * 22,7 grader Råde-Tomb v/Moss, Lier-NIBIO, Skotselv i Øvre Eiker, og Sigdal-Nedre Eggedal * 22,6 grader Oslo-Bygdøy, Hønefoss-Hverven, og Notodden Flyplass * 22,5 grader Hvaler-Brekke, Otta-Skansen, og Nesbyen-Todokk. - - - Her nede fra det aller sørligste på Sørlandet kan Vær og vind melde om en ny klarværsdag der sum åttedeler ved de tre hovedobservasjonene ble 2 og dagens maks. ble 19,5 grader -- m.a.o. en deilig sommerdag! Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
DEN ANDRE TROPENATTEN I ÅR: - Bare på Namsskogan i gamle Nord-Trøndelag fylke holdt natten seg over 20,0 grader
Mandal-Eigebrekk, 28.06.22: Det var ikke den helt store oversikt over tropenattobservasjoner som klimaforsker Jostein Mamen kunne supplere Vær og Vind med på en tirsdags morgen. Ett eneste sted i Midt-Nporge var det hele. Hammerfest var 0,1 unna!
Les mer |
SOMMERENS FØRSTE TROPENATT: - På Lurøy på Helgeland gikk ikke nattetemperaturen under 22,1*C
Mandal-Eigebrekk, 27.06.22: (NY!) Sommerens, og dermed årets, første tropenatt inntraff i natt, på den fjerde siste junidatoen. Klimaforsker Jostein Mamen ved Obsklim-divisjonen på Meteorologisk institutt bekrefter overfor Vær og Vind dette.
Les mer |
SOMMERENS FØRSTE TROPEDAG: - Voss varmest i landet med 30,5*C i maksimum på Vangen; to andre steder hadde over 30
Mandal-Eigebrekk, 24.06.22: I NRK-Dagsrevyens værmelding like før kl. 19.30 i kveld kunne statsmeteorolog Siri Wiberg fortelle at Voss-Vossevangen hadde vært varmest i landet i dag, lørdag, med 30,5*C, som dermed er sommerhalvårets hittil høyeste!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|