Samarbeids- partnere:





|
FARE FOR STYRTREGN I SJU FYLKER ØSTAFJELLS: - Bygevær opp fra Danmark, Næstved fikk 44,4 mm på EN time
Mandal-Eigebrekk, 21.05.19: Danmarks Meteorologiske Institut melder på nett at det i formiddag kom hele 29,0 mm nedbør på en halvtime i byen Næstved på Syd- Sjælland. Det er et slikt bygeværsområde som trekker nordvestover mot det østafjellske.
Meteorologisk institutt oppgraderte i formiddag sitt farevarsel om mye nedbør fra gult til oransje nivå i fylkene Oppland, Akershus, Oslo, Buskerud, Vestfold, Telemark og Aust-Agder. Farevarselet gjelder for perioden fra kl. 17.00 i ettermiddag til i morgen, onsdag kl. 11.00. - Oransje farenivå er det nest øverste nivået for kraftig nedbør. Met.no venter at de kraftigste bygene kommer i kveld og i natt, men kan ikke si nøyaktig hvor de kraftigste bygene kommer i de sju fylkene. Selve nedbørmengdene kan forekomme som 15 -- 20 mm på EN time, eventuelt 30 -- 50 millimeter på tre timer, og hele hundre millimeter i løpet av 18 timer.
- Tøft i Næstved På dmi.dk melder DMI at det lengst sør på Sjælland kom 29,0 mm på en halv time. DMI omtaler nedbørmengder på 15,0 eller mer nedbør som skybrudd! -- I løpet av timen mellom ni og ti i formiddag ble det logget ut 44,4 mm ved byens værstasjon, som det meste innen DMI sitt varslingsområde. Radarbildene til DMI viser betydelig tordenværsaktivitet, så vi her hjemme må regne med lokal torden sammen med de kraftige bygene av regn og eventuelt hagl. Ellers viser DMIs radarplott at det litt før kl. 14.00 kom inn et par kraftige bygeværceller med torden. - - - - Her i mandalsområdet kom de første regndråpene nokså nøyaktig kl. 15.00. Men dette området ligger utenfor den delen av det østafjellske som blir hardest rammet av det innkommende bygeværet. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|