Samarbeids- partnere:





|
HELT EKSTREM NEDBØR I FØRDE: - Døgnrekorder nesten doblet; Haukedal i Førde fikk 107,9 mm siste døgn
Mandal-Eigebrekk, 31.07.19: Det siste offisielle nedbørdøgnet i juli ga helt ekstreme nedbørmengder innen Førde kommune. Men over ganske korte avstander varierte døgnnedbøren fra 17,5 mm på Skei i Jølster til 107,9 mm på Haukedal i Førde.
Vær og vind beklager på det sterkeste at vi i morgentimene i dag ikke fulgte opp hvilke nedbørmengder som har forårsaket stor raskatastrofe på nordsiden av Jølstervannet. Vi tar igjen det forsømte og kan melde at de nye døgnrekordene for juni ved to av Meteorologisk institutts nedbørstasjoner nesten er doblet! Det er da man så langt unna som vi er, kan fatte de omfattende skadene når døgnrekorder i området nesten dobles!
- De nye rekordene Fra vårt rekordarkiv og dagens nedbør hentet opp fra Meteorologisk institutts eKlima-database har vi disse to spesielle rekordene:
# 107,9 mm, Haukedal i Førde (gml. rekord for juli siden 1895 = 60,9 mm fra den 19.7.2013)
## 92,0 mm, Botnen i Førde (gml. rekord for juli også siden 1895 = 61,7 mm fra den 31.7.1938.
På tettstedet Skei i Jølster kom det beskjedne 17,5 mm i det samme døgnet som gikk ut av tiden i morges kl. 08.00 CEST.
Et par andre offisielle målesteder i Sogn og Fjordane fikk også mye nedbør siste døgn, som
## 71,7 mm, Stryn-Kroken i Nordfjord, og ## 57,0 mm, Viksdalen i Gaular. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|