Samarbeids- partnere:





|
VÅTESTE AUGUST I BERGEN: - På Gullfjellet kom det 544,3 mm og på Florida 399,5 mm
Mandal-Eigebrekk, 31.08.19: - Det siste døgnet i august i Bergen kom det 87,7 mm på Gullfjellet og 52,4 mm nede i byen på Florida. Dette var nok til å sette rekorder begge steder og samtidig slå den 100 år gamle rekorden fra Tarlebø på 530,0 mm.
I går kveld var NRKs tv-meteorolog Bente Marie Wahl opptatt av at Mjøfjell UH i Raundal i Voss og Fagernes i Valdres hadde satt nye lokale rekorder for månedsnedbøren i august minus en dag. - På en lørdag formiddag som denne kan nettstedet Vær og vind melde om ny absolutt augustrekord i Bergen for mer enn 150 års målinger: 544,3 mm på Gullfjellet og 399,5 mm på Bergen-Florida. Begge steder er årets sum nye rekorder, og den på Gullfjellet slår også 1919- rekorden fra Tarlebø i Bergen på 530,0 mm med god margin. Sagt på en annen måte: Bergenserne uansett hvor de bor, fikk noe mer enn dobbelt nedbørkvote i siste måned. Og summen på 544,3 mm kvalifiserer seg til plassen som den tredje største i Sør-Norge gjennom tidene, bare slått av to målinger fra SamnangerKvitingen i Hordaland fa 1909 og 1929.
- Tre våte døgn til slutt - Årets august i Bergen ble avsluttet med tre meget våte døgn. Totalt kom de 192,4 mm på Gullfjellet og 118,5 mm på Bergen-Florida. Disse to tredøgns summene viser også hvor store forskjeller det er på nedbøren innen Bergens bys grenser, påpeker Vær og vind. Den normale august-nedbøren på nå nedlagte Gullfjellet-Osavann ikke langt unna nåværende Gullfjellet var 262 mm, mens den på Bergen-Florida er 190 mm. Også normalene gjenspeiler de lokale forskjellene i Bergen. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|