Samarbeids- partnere:





|
FANTASTISKE PERLEMORSKYER I ETTERMIDDAG: - Ligger antakelig i 80 - 100 kilometers høyde over Numedal eller Telemark
Bærum, 09.01.20: Mens fullmånen lyser klart på østhimmelen, lyser et langt bånd av perlemorskyer høyt oppe på vesthimmelen. Vær og vinds ansvarlige har aldri tidligere i sitt 81 år gamle liv sett et så omfattende perlemorsky-bånd som nå!
I forbindelse med uvær vestpå og delvis også nord i det laaange landet vårt forekommer det samtidig at perlemorskyer oppstår som følge av bølgebevegelser over fjellkjeder (Langfjellene). Det kan kanskje høre noe merkelig at de sør-norske høyfjell som bare strekker seg til 2.469 meters høyde, kan skape bølgebevegelser i luftlag i opptil 80 - 100 kilometers høyde.
- Lysende isskyer Perlemorskyene hører til de høystflyvende skymassene oppe i atmosfæren, dannet av iskrystaller som solskinn fra Solen under horisonten lyser dem opp i nettopp perlemor-farger. Siden slutten av desember i fjor og hittil i januar har vi sett perlemorskyer fra vårt ståsted i vestre Bærum, ca 12 kilometer vest for Meteorologisk institutt på Blindern, mange ganger og langt flere på kort tid enn gjennom en hel vintersesong. Derfor er perlemorskyene flottest enten på morgenen før soloppgang eller om ettermiddag etter "offisiell" solnedgang. Samtidig er det kraftig vind oppe i disse skylagene som gjør at isskyene skifter form og utseende. Ved 16.10-tiden dekket perlemorskyene hele 90 grader av himmelen fra nokså rett sørvest til nordvest. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|