Samarbeids- partnere:





|
APRIL ØKER MED NORDISKE SOMMERDAGER: - Til sammen fem dager i april hadde de varmeste stedene på Østlandet maks'er opp på 20-tallet
Mandal-Eigebrekk, 01.05.20: I og med at vi kan begynne å beregne nye normaler for den fjerde internasjonale normalperioden (1991 -- 2020), kan det være interessant å se hvordan normalene for nordiske sommerdager har utviklet seg de siste 30 årene.
Nettstedet Vær og Vind har på den første mai-dagen gått gjennom temperaturdata i Oslo og Bergen for å se på utviklingen i denne formen for global oppvarming, uttrykt ved økningen i antall nordiske sommerdager.
- På Oslo-Blindern I år ble antall nordiske sommerdager, altså dager (døgn) med maks.temp. opp på 20-tallet, "hjemme hos" Meteorologisk institutt på Oslo-Blindern to, nemlig tirsdag den 21. og onsdag 22.4. Dermed er antall nordiske sommerdager i april i årene 1991 -- 2020 kommet opp i 30, som innebærer at i den nye normalperioden er det 1,0 nordiske sommerdager, mot bare 0,1 i foregående periode 1961 -- 1990. Denne tidoblingen i løpet av 30 år skyldes ikke minst at april 1993 hadde fem, 2011 fire og 2019 (fjoråret) hadde hele åtte!
... i Bergen "Hjemme hos" Vêrvarslinga på Vestlandet", nærmere bestemt på Bergen-Florida, ble det også to nordiske sommerdager i april i år. Men i de øvrige av de seneste 30 årene har det summert seg opp til 27, som dermed gir en ny normal 1991 -- 2020 på 0,9. I foregående normalperiode var normalen på 0,0 i og med at det var bare én enkelt dag (den 14. april, primstavens første sommerdag, i 1989) at temp'en passerte 20-streken. Den 14.4.1989 var det 21,0 grader i maksimum på Bergen-Florida. Temperaturmålingene på Bergen-Florida startet i 1949. - - - I både hovedstaden og i byen mellom de sju fjell er det snakk om en ni- til tidobling av antall nordiske sommerdager i april. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|